Wentylacja w garażu blaszanym – czy jest wymagana?

Często to drobne rozwiązania mają duże znaczenie dla zdrowia, wygody i portfela. Dobrym tego przykładem jest wentylacja w garażu blaszanym – która dba o bezpieczeństwo i komfort codziennego użytkowania budynku oraz stan i trwałość przechowywanego w nim mienia. Czy musisz ją przygotować, jak to zrobić i dlaczego warto? O tym w naszym poradniku.

Czy wentylacja w garażu jest wymagana?

Polskie prawo reguluje tę kwestię – wytyczne znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jeśli dopiero planujesz postawić garaż, to zacznij od rozdziału 10. rozporządzenia („Garaże dla samochodów osobowych”) i § 102 „Warunki techniczne garażu”:

Garaż do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych, stanowiący samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu, będący garażem zamkniętym – z pełną obudową zewnętrzną i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym – bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi, powinien mieć:

  1. wysokość w świetle konstrukcji co najmniej 2,2 m i do spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych 2 m;
  2. wjazdy lub wrota garażowe co najmniej o szerokości 2,3 m i wysokości 2 m w świetle;
  3. elektryczną instalację oświetleniową;
  4. zapewnioną wymianę powietrza, zgodnie z § 108;
  5. wpusty podłogowe z syfonem i osadnikami w garażu z instalacją wodociągową lub przeciwpożarową tryskaczową, w garażu podziemnym przed wjazdem do niego oraz w garażu nadziemnym o pojemności powyżej 25 samochodów;
  6. instalację przeciwpożarową, wymaganą przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, zabezpieczoną przed zamarzaniem1.

Jak powinna wyglądać wentylacja w garażu, objaśnia § 108. rozporządzenia; poniżej przytaczamy przepisy mające zastosowanie do blaszaków:

W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:

  1. co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe – w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki;
  2. co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę – w ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych2.

Czy w garażu musi być wentylacja?

Tak, wentylacja w garażu blaszanym jest zarówno wymagana przepisami, jak i podyktowana zdrowym rozsądkiem. Nie musisz natomiast inwestować w złożony system czy koniecznie podciągać do blaszaka prądu, jeśli go nie potrzebujesz. Możesz po prostu zamówić blaszak wyposażony w dwie kratki wentylacyjne. Chyba że planujesz ogrzewać garaż, wtedy konieczny może się okazać przewód wywiewny wyprowadzony nad dach, ewentualnie wentylator mechaniczny (wówczas zasilanie jest niezbędne).

Wentylacja jest potrzebna przede wszystkim Tobie, abyś mógł się pozbywać zanieczyszczonego powietrza, którym w przeciwnym razie musiałbyś oddychać. Spaliny i kurz, a jeśli planujesz wykorzystywać garaż blaszany do pracy, to także opiłki czy opary chemiczne – zdecydowanie nie są sprzymierzeńcami zdrowia. Poza tym wentylacja pomoże Ci się pozbyć wilgoci oraz zadbać o komfortową temperaturę w pomieszczeniu.

Wentylacja w garażu blaszanym – dlaczego warto?

  • Dla zdrowia – cyrkulacja powietrza pozwala pozbywać się spalin, pyłów i oparów, czyli szkodliwych substancji. Oczywiście, możesz zostawić na dłużej uchylone okno czy bramę garażową, ale w końcu będziesz je musiał zamknąć. Otwory wentylacyjne czy wentylator mechaniczny pracują cały czas, zapewniają wymianę powietrza niezależnie od pogody.
  • Dla wygody – w przewietrzonym i suchym garażu przyjemniej się przebywa, nawet jeśli to tylko kilka minut. Ograniczasz uderzenia gorąca i duchoty latem i wszechobecną wilgoć zimą; niwelujesz nieprzyjemny zapach. Jeśli zamierzasz w blaszaku również majsterkować, to zadbasz w ten sposób o komfortowe warunki i jeszcze większą satysfakcję z pracy.
  • Dla portfela – przeciwdziałasz korozji, więc wydłużasz życie garażu i pojazdu, sprzętów i mebli. Dzięki wentylacji naturalnej czy mechanicznej zmniejszasz ryzyko skraplania się pary wodnej na dachu czy ścianach garażu. Zapobiegasz korozji karoserii i innych metalowych konstrukcji oraz rozwojowi grzybów i pleśni np. na betonowej posadzce czy drewnianych elementach.

Jaka wentylacja w blaszaku?

W większości blaszaków wystarczy zadbać o wentylację naturalną – montaż dwóch kratek. W garażu ogrzewanym wymagane są już kanały wentylacyjne zapewniające 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Jeśli doprowadzasz do blaszaka prąd i chcesz w budynku także pracować, warto zadbać o wentylację mechaniczną, chociaż nie jest koniecznością.

Wentylacja naturalna

To taka, w której następuje wolny przepływ powietrza – drogą naturalną. Zgodnie z przepisami w garażu powinieneś ją zamontować w postaci otworów nawiewnych o powierzchni netto 0,04 m2. W praktyce najczęściej wykorzystuje się dwie kratki wentylacyjne o wymiarach 14 × 14 cm lub 15 × 15 cm. Kratki najlepiej umieścić na dwóch przeciwległych ścianach garażu i na różnej wysokości – jedną na dole (przy podłożu), a drugą u góry (w sąsiedztwie stropu). Dzięki temu uzyskasz optymalny ruch i przepływ powietrza – oraz skuteczność wentylacji. W garażu nieogrzewanym to zupełnie wystarczy. Chyba że jest to blaszak dwustanowiskowy z przegrodą oddzielającą miejsca postojowe: wtedy powinieneś zrobić dwa oddzielne systemy, czyli zamontować po dwie kratki w każdym pomieszczeniu.

Wentylacja mechaniczna

W wentylacji mechanicznej wymiana powietrza odbywa się już sztucznie, z udziałem wentylatora czy systemu wyciągowego, zasilanego energią elektryczną. Warto zainwestować w to rozwiązanie, bo działa skuteczniej, i to niezależnie od warunków pogodowych, ale w większości przypadków taki system nie jest konieczny. Prawo wymaga go m.in. w garażach z kanałami rewizyjnymi, służących do zawodowej obsługi i naprawy pojazdów czy w garażach dla pojazdów z instalacją LPG, których podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu (instalacja musi też wówczas zawierać czujniki stężenia odpowiednio tlenku węgla lub gazu propan-butan).

Wentylacja garażu jest – o co jeszcze warto zadbać?

Dzięki wentylacji dbasz o czyste powietrze w garażu blaszanym, odprowadzasz wilgoć i regulujesz temperaturę – te dwa ostatnie zadania wentylacja wypełnia jednak tylko pośrednio, więc warto je wspomóc.

Metal: blacha nie chłonie wody, sprzyja więc kondensacji – na suficie garażu może się skraplać para wodna, zwłaszcza latem i przy niewystarczającej wentylacji. Woda kapiąca na głowę irytuje, a na samochód, sprzęt i materiały – po prostu im szkodzi. Pozwala tego uniknąć kolejne proste i tanie rozwiązanie: wyłożenie blachy dachowej od wewnątrz filcem antykondensacyjnym. W naszej firmie możemy to zrobić już podczas produkcji garażu. Filc stanowi rodzaj powłoki izolacyjnej: niweluje różnice temperatur między poszyciem dachowym a powietrzem w garażu – i przeciwdziała skraplaniu się pary wodnej.

Jeśli dopiero myślisz o garażu, zapraszamy do naszego sklepu Blaszaki.com.pl. Zamówisz u nas gotowy garaż blaszany, który możesz skonfigurować zgodnie z życzeniami, wybierając spośród różnych wariantów i dodatków. Zobacz nasze modele i realizacje i dopasuj garaż do swoich potrzeb. Zaoszczędź mnóstwo czasu i energii, sprowadzając całe przedsięwzięcie jedynie do przytwierdzenia budynku do podłoża.

FAQ:

  1. Czy garaże muszą mieć wentylację?

W garażu musisz zadbać o wentylację, co najmniej naturalną (otwory wentylacyjne) – wymaga tego zarówno prawo, jak i rozsądek.

  1. Jaką wentylację trzeba zrobić w garażu nieogrzewanym?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, narzuca wykonanie co najmniej wentylacji naturalnej w postaci dwóch otworów nawiewnych o powierzchni netto nie mniejszej niż 0,04 m2.

  1. Gdzie umieścić kratki wentylacyjne w blaszaku?

Kratki wentylacyjne najlepiej umieścić na przeciwległych ścianach garażu, jedną nisko (przy podłożu), a drugą wysoko (przy dachu). Wtedy wymiana powietrza jest najskuteczniejsza.

Źródła:


§ 108 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, https://lexlege.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie/ (dostęp 25.08.2024). 

§ 102 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, https://lexlege.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie/ (dostęp 25.08.2024).