Z czego zrobić podłogę w kojcu dla psa?

Kojec to miejsce, w którym wiele psów spędza niemal całe dnie. Warto więc zadbać, aby w swoim „domu” czuły się w pełni komfortowo. Choć kluczową kwestią będzie tutaj odpowiednio duża przestrzeń i zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi, nie można zapominać o właściwym podłożu. Z czego zrobić podłogę w kojcu dla psa? Jak ją wykonać? Odpowiadamy poniżej!

Z jakich materiałów można zrobić podłoże w kojcu dla psa?

Jeśli masz już gotową konstrukcję kojca dla psa (np. wykonaną ze stali), musisz znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Koniecznie należy upewnić się, że kojec zostanie umieszczony na płaskiej powierzchni – dzięki temu nie będzie się chwiał. Następnie trzeba pomyśleć o rodzaju podłoża, które zapewni odpowiednią stabilność całej konstrukcji. Wtedy można zastanowić się, z czego zrobić podłogę w kojcu dla psa.

Wylewka betonowa

To jeden z najczęściej wybieranych rodzajów podłoża pod kojce dla psów – jest wytrzymałe i proste w utrzymaniu. Przy jego przygotowywaniu koniecznie należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim wylewka betonowa musi być co najmniej 10 cm większa od wymiarów kojca – dzięki temu kojec będzie lepiej zaizolowany od ziemi ze wszystkich stron, a to zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci.

Warto również zwrócić uwagę, aby wykorzystywany beton cechował się wysoką jakością. Najlepiej, żeby był to beton B20 lub B25 – będzie on odporny na uszkodzenia i pęknięcia. W ten sposób podłoże wytrzyma wiele lat, a także zapewni czworonogowi bezpieczeństwo.

Bloczki betonowe

Często wybierane są również prefabrykowane bloczki betonowe, które można układać w różnych konfiguracjach i w ten sposób dopasować je do konkretnej sytuacji. Decydując się na podłoże z betonowych bloczków, należy zadbać, aby zostały one równomiernie rozmieszczone po obwodzie kojca. Jeśli planujemy umieszczenie w kojcu podłogi drewnianej, to trzeba także równomiernie rozłożyć bloczki na całej powierzchni, która będzie zajmowana przez kojec.

Kostka brukowa

Wykorzystanie kostki brukowej jako podłoża do kojca dla psa to rozwiązanie wyjątkowo praktyczne oraz estetyczne. Przygotowanie takiego podłoża wymaga jednak nieco więcej wysiłku niż w przypadku innych propozycji. Wszystko dlatego, że najpierw należy przygotować podbudowę (np. z mieszanki piasku i żwiru albo z grubego piasku), co zapewni stabilność konstrukcji i właściwy drenaż. Taka warstwa podbudowy musi być równomiernie rozprowadzona i ubita. Dopiero na niej można układać kostkę brukową, pilnując, aby poszczególne kostki były rozmieszczone równomiernie i dobrze do siebie dopasowane. Na koniec warto zabezpieczyć przestrzenie między kostkami za pomocą piasku albo specjalnej zaprawy fugowej.

Rodzaje podłogi w kojcu dla psa

Gdy podłoże jest już na miejscu, można pomyśleć o wyborze rodzaju podłogi dla psa. To ważna decyzja, która będzie rzutować na komfort zwierzęcia przez cały rok. Do wyboru jest kilka materiałów, a każdy z nich sprawdzi się w innych sytuacjach.

Drewniane deski

Drewniana podłoga to jedno z najwygodniejszych rozwiązań dla każdego psa – drewno jest miękkie i ciepłe, dlatego wiele czworonogów lubi spędzać na nim czas. Ponadto z takiej podłogi łatwo jest zbierać wszelkie zanieczyszczenia stałe. Nieco trudniej wygląda sytuacja z moczem – deski mogą wchłaniać nieprzyjemne zapachy. Aby temu zapobiegać, warto regularnie konserwować drewno, np. poddając je impregnacji.

Beton

Podłogę betonową (którą może być po prostu zaschnięta wylewka) łatwo jest utrzymać w czystości, jednak nie zapewnia ona izolacji termicznej. Z tego powodu trzeba zadbać o umieszczenie w kojcu materiału, który zwiększy komfort zwierzęcia. Mogą to być drewniane palety lub słoma.

Ziemia

Pozostawienie gleby zamiast podłogi w kojcu jest z pewnością najtańszym rozwiązaniem, a do tego niektóre psy szczególnie lubią takie naturalne warunki. Ta opcja ma jednak spore wady. Podczas ulewnych deszczy w kojcu może tworzyć się błoto, a także niektóre psy mają tendencję do podkopywania się pod ściany kojca.

Z czego będzie najlepsza podłoga w kojcu dla psa?

Dowiedzieliśmy się już, jakie materiały najczęściej wykorzystuje się podczas przygotowywania podłoża i podłogi dla psa. Które z nich będą jednak najodpowiedniejsze? Wiele zależy od czasu, przez jaki pies będzie przebywał w kojcu każdego dnia.

Podłoga dla psa chwilowo przebywającego w kojcu

Wiele osób decyduje się na zakup kojca, aby tymczasowo zamykać w nim czworonoga, np. gdy przyjdą goście. W takich sytuacjach pies nie będzie przebywał w zamknięciu przez większość każdego dnia, lecz zaledwie przez kilka godzin. Jaką podłogę do kojca wybrać w takim przypadku?

Można zdecydować się np. na podłoże z betonu. Przez krótki czas nie przysporzy ono psu większych niewygód, a do tego jest najwygodniejsze do utrzymania w czystości – wystarczy usunąć z niego większe zanieczyszczenia, a resztę wyczyścić np. myjką ciśnieniową. Zdarza się również, że silniejszy deszcz sam oczyści beton. Dzięki temu taki kojec dla psa zawsze będzie prezentował się estetycznie.

Podłoga dla psa dłużej przebywającego w kojcu

W przypadku psów przebywających w kojcu dłużej należy dokładnie przemyśleć, z czego zostanie wykonana podłoga. W końcu to jeden z elementów, który może zaważyć na ich dobrostanie. Koniecznie musi zatem zostać odpowiednio przygotowana na każdą porę roku. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się podłoga drewniana.

Na co zwrócić uwagę, przygotowując kojec dla psa?

Podczas przygotowywania kojca dla psa trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, nie tylko na materiał, z jakiego zostanie wykonana podłoga. Przede wszystkim należy dokładnie określić wielkość kojca – powinien on być wystarczająco duży, aby pies mógł się po nim swobodnie przemieszczać (dotyczy to zwłaszcza kojca dla dużego psa), a jednocześnie nie przesadnie wielki. W zbyt dużym kojcu pies może bowiem czuć się zagubiony lub osamotniony. Jeśli czworonóg jest jeszcze młody, koniecznie należy wziąć pod uwagę fakt, że za kilka lat może znacznie urosnąć, a tym samym potrzebować więcej przestrzeni. Warto w takim przypadku zaopatrzyć się w kojec o większych wymiarach.

Gdy wiemy już, jakiej wielkości powinna być nowa konstrukcja, trzeba zastanowić się, z czego zrobić kojec. Najwygodniejszą opcją jest zaopatrzenie się w gotowy kojec, np. stalowy model od Stalmex. Takie konstrukcje są gotowe do ustawienia na posesji – wystarczy dopasować do nich odpowiednie podłoże.

Warto również zwrócić uwagę na umieszczenie kojca – pies przebywający przez znaczną część dnia w pewnym oddaleniu od wejścia na posesję i drzwi domu może wyjątkowo się nudzić. Z kolei jeśli miałby ciągle przebywać w pobliżu głównej ulicy, mógłby otrzymywać zbyt wiele bodźców, co również negatywnie wpłynęłoby na jego nastrój. Poleca się więc znaleźć „złoty środek” i umieścić kojec dla psa w odpowiedniej odległości od głównego traktu – w ten sposób będzie jednocześnie spokojny i szczęśliwy.

FAQ:

  1. Podłoga w kojcu dla psa wykonana z jakiego materiału wytrzyma najdłużej?

Najwytrzymalszym materiałem na podłoże w kojcu dla psa jest beton albo kostka brukowa. Nie oznacza to jednak, że taka podłoga będzie dla psa najwygodniejsza.

  1. Stalowy kojec – jakie podłoże wybrać?

W przypadku kojca wykonanego ze stali można zdecydować się zarówno na podłoże wykonane z kostki brukowej, betonu lub płyt betonowych, jak również na drewniane. Należy jednak odpowiednio dopasować je do konstrukcji kojca.

  1. Jak wybrać odpowiednią podłogę do kojca dla psa?

Najpierw należy ustalić, przez jaki czas każdego dnia pies ma przebywać w nowym kojcu. Jeśli ma być w nim zamykany tylko na chwilę, wystarczy umieścić w kojcu podłoże z betonu albo kostki brukowej. Jednak jeśli ma spędzać w nim więcej czasu, lepiej będzie zdecydować się na podłogę wykonaną z drewnianych desek.