W jakiej odległości od granicy działki można postawić kojec dla psa?

Dzięki kojcowi zwierzak zyskuje prywatną bezpieczną przestrzeń na świeżym powietrzu, gdy nie może się swobodnie poruszać po posesji. To wygodne rozwiązanie i dla psa, i dla jego właściciela, lecz może również wywołać sąsiedzki spór. Jak go uniknąć, czyli gdzie postawić kojec dla psa – ile od granicy działki? Jakie argumenty może wytoczyć w ewentualnym konflikcie sąsiad? Podpowiadamy!

Gdzie można postawić kojec dla psa – ile od granicy działki?

Polskie prawo budowlane nie reguluje kwestii budowy kojca dla psa, więc – przynajmniej teoretycznie – właściciel zwierzęcia nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę, zgłaszać takiego zamiaru ani też stosować się do przepisów dotyczących usytuowania budynków i obiektów na działce. Ani w ustawie, ani w aktach pokrewnych (np. rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) nie ma mowy o kojcach dla psów.

Czy można uznać, że kojec dla psa stanowi obiekt budowlany lub budynek, żeby podciągnąć go pod stosowne przepisy? Czy też jego usytuowanie nie podlega żadnym normom prawnym? Niestety sprawa jest złożona.

Czy kojec na granicy działki jest zgodny z prawem?

Czy kojec dla psa jest budynkiem lub obiektem budowlanym?

W ustawie Prawo budowlane, a konkretniej w Art. 3 aktu, wyjaśniono:

Obiekt budowlany jest budynkiem, budowlą lub obiektem małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesionym z użyciem wyrobów budowlanych.

Budynek jest takim obiekt budowlanym, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz ma fundamenty i dach1.

W orzecznictwie sądowym uznaje się, że zadaszone kojce dla psów mogą odpowiadać konstrukcyjnie wiacie. Jako cechy wiaty wymienia się posiadanie fundamentu, dachu, brak ścian oraz posadowienie budowli na słupach2. Taką decyzję wydał m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w 2017 roku (sygn. VII SA/Wa 1096/16), stwierdzając, że zaskarżony kojec jest wiatą. Ponadto zlecił ustalenie, czy można go uznać również za budynek gospodarczy inwentarski (w kojcu miało przebywać kilka psów)3.

Zarówno wiata, jak i budynek inwentarski podlegają przepisom prawa budowlanego. Wymagają zgłoszenia zamiaru budowy bądź uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba też zastosować się do wyznaczonych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych odległości, które wynoszą nawet do 4 metrów (uwaga – przepisy te zmieniły się w sierpniu 2024 roku: warto je sprawdzić bezpośrednio w dokumencie dostępnym na stronie sejmu).

Z drugiej strony standardowe kojce dla psów – takie, jakie zamówisz np. w naszym sklepie Blaszaki.com.pl – trudno uznać za wiaty.Ich zadaszenia są przymocowane do konstrukcji, a nie do słupów trwale związanych z gruntem. To bardziej forma zadaszonego, a czasem też częściowo zabudowanego wybiegu, aniżeli wiata czy – tym bardziej – budynek.

Niemniej radzimy nie ustawiać kojca dla psa tuż przy granicy z działką sąsiada, chyba że wyrazi on na to zgodę. Dla pewności warto także skonsultować rozmiary i projekt kojca we właściwym organie administracyjno-budowlanym (np. urzędzie miasta, starostwie powiatowym). W najgorszym razie trzeba będzie tylko dopełnić zgłoszenia urzędowego: to drobna i bezpłatna formalność.

Czy sąsiedzi mogą zgłosić kojec dla psa w granicy działki?

Przepisy budowlane to jedno, ale jest jeszcze kodeks cywilny, który reguluje relacje sąsiedzkie. Nawet jeśli usytuowanie kojca tuż przy granicy działki nie łamie prawa budowlanego, to może zakłócać korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych4 – godząc tym samym w Art. 144 kodeksu cywilnego. W związku z tym sąsiad może wstąpić na drogę sądową z powództwem cywilnym opartym na § 2 Art. 222 kodeksu:

Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń5.

Utrudnianie korzystania z działki, zakłócanie spokoju ponad przeciętną miarę i bezprawne naruszenie dóbr osobistych

Zgodnie z literą prawa właściciel sąsiedniej działki powinien powstrzymywać się od działań, które mogłyby zakłócać korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Zwłaszcza takich, których skutki są bezpośrednio odczuwane przez sąsiadów. Należą do nich np. uciążliwy hałas, nieprzyjemny zapach czy niszczenie ogrodzenia, murawy i nasadzeń. Niestety pies może właśnie w taki sposób utrudnić sąsiadowi życie, gdy kojec znajduje się blisko jego działki lub wręcz na jej granicy.

Jeśli sąsiad ma w pobliżu kojca altanę ogrodową lub inne miejsce wypoczynkowe, to szczekanie czy zapach psa (nie wspominając o zapachu odchodów) faktycznie mogą mu przeszkadzać. Choć to może absurdalny przykład, to spływający na teren posesji sąsiada mocz psa może mu niszczyć rośliny– i dla wielu jest to sprawa na wokandę.

Sąsiad może oskarżyć o utrudnianie korzystania z działki, zakłócanie spokoju, a nawet o naruszenie dóbr osobistych, powołując się na immisje pośrednie – czyli uciążliwe skutki uboczne, jakie wywołuje właściciel nieruchomości, korzystając ze swoich praw. Oczywiście, muszą one przekraczać przeciętną miarę, ocenianą na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie, a nie subiektywnych odczuć sąsiada.

Sądowy nakaz powrotu do przeciętnej miary zakłóceń, do poziomu dozwolonego oddziaływania immisji, może skutkować koniecznością przeniesienia kojca albo wyłączenia go z użytku.

Pozwolenie na budowę lub zgłoszenie kojca

Sąsiad może również zgłosić kojec do nadzoru budowlanego. Chociaż w większości przypadków nie wymaga on pozyskiwania pozwolenia na budowę ani też zgłaszania urzędowego, to jak wspomnieliśmy wcześniej – nie jest to jednoznaczna kwestia. W historii orzecznictwa znajdzieszwyroki nakazujące rozbiórkę przedmiotowego budynku bądź obiektu, za który sąd uznał kojec. Oczywiście, wszystko zależy od jego rozmiarów, konstrukcji, posadowienia czy użytkowania, dlatego warto przed zakupem czy budową skonsultować się ze specjalistami.

Niezgodność kojca z przepisami

Obecnie (sierpień 2024 roku) polskie prawo w żaden sposób nie reguluje wymiarów ani konstrukcji kojców dla psa. Sejm pracuje jednak nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, której projekt przewiduje ustanowienie minimalnych rozmiarów kojca. Właściciel miałby też obowiązek częściowo utwardzić podłoże w kojcu, zadbać o zadaszenie i schronienie dla zwierzęcia (np. budę). Przepisy miałyby dotyczyć sytuacji, gdy psy znajdują się w kojcach przez dłuższy czas (większą część dnia) i nie mieszkają w budynku, ale warto je mieć na uwadze.

Więc gdzie i jak najlepiej postawić kojec dla psa?

  • Porozmawiaj z sąsiadem. Być może nie będzie miał nic przeciwko kojcowi stykającemu się z jego posesją. Albo odwrotnie: zwierzak rzeczywiście będzie mu przeszkadzał – lepiej to wiedzieć wcześniej i uniknąć sporu. Zawsze warto przynajmniej spróbować zrozumieć inny punkt widzenia i wypracować kompromis. Spodziewasz się sprzeciwu sąsiada? Pamiętaj więc o kodeksie cywilnym i niejednoznacznym prawie budowlanym.
  • Oddal kojec kilka metrów od granicy sąsiada. Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z sąsiadem, rozważ zmianę planów i przeniesienie kojca. Dzisiaj możesz kupić nie tylko praktyczny, lecz także estetyczny kojec, który wpisze się w aranżację działki. Pomalowany czy obudowany drewnem, świetnie wygląda nawet dostawiony do domu. Być może pies będzie wówczas spokojniejszy, a Ty sprawniej go zamkniesz, gdy np. przyjdą goście?
  • Zabuduj częściowo kojec. Warto to zrobić i dla komfortu zwierzaka, i dla spokoju sąsiada – w końcu co z oczu, to z serca. Tył i jeden lub oba boki kojca możesz pokryć blachą bądź (jeszcze estetyczniej) drewnem. Wtedy pies nie będzie widział sąsiada, a sąsiad psa. Ścianki wytłumią też nieco ewentualne szczekanie, a przy okazji ochronią czworonoga przed wiatrem i deszczem.
  • Utwardź część podłoża w kojcu, najlepiej od strony sąsiada. To znów rozwiązanie na plus i dla psa, i dla relacji sąsiedzkich. Zwierzak chętniej wybierze na ewentualne załatwienie potrzeby fizjologicznej nieutwardzoną część kojca lub zrobiony przy nim wybieg. Zyskasz też argument, jeśli sąsiad będzie twierdził, że mocz psa spływa na jego działkę i niszczy nasadzenia.
  • Zadbaj o dobrostan zwierzęcia, aby nie zakłócać spokoju sąsiadom. Dobrze jest skonsultować rozmiary czy wyposażenie kojca z behawiorystą lub weterynarzem. Specjaliści doradzą, jak zapewnić psu optymalne warunki, w których będzie się czuł bezpiecznie i spokojnie. Jeśli musisz zamykać zwierzę na dłużej, to pomyśl o małym wybiegu, na którym zaspokoi potrzebę ruchu.

FAQ:

  1. W jakiej odległości od granicy działki można postawić kojec dla psa?

Przepisy nie precyzują odległości kojca od granicy działki, natomiast jeśli ma on charakter wiaty bądź innego obiektu budowlanego lub budynku, należy zastosować się do wytycznych zebranych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

  1. Czy kojec na granicy działki jest zgodny z prawem?

Jeśli nie jest wiatą czy budynkiem, może być zgodny z prawem, ale już nie z dobrymi obyczajami. Może utrudniać sąsiadowi korzystanie z działki, zakłócać jego spokój, a nawet naruszać jego dobra osobiste: sąsiad może dochodzić swoich praw w sądzie.

  1. Jakie ustawy warto sprawdzić przed budową kojca dla psa?

Przed budową kojca dla psa dobrze jest zerknąć do prawa budowlanego i rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Warto też zapoznać się z Art. 144 i Art. 222 kodeksu cywilnego.

Źródła:


  1. Art. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240000725/U/D20240725Lj.pdf (dostęp 25.08.2024). 
  2. Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2017 r., sygn. II OSK 902/17, https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/92380EA5B5 (dostęp 25.08.2024). 
  3. Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. VII SA/Wa 1096/16, https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2760565478 (dostęp 25.08.2024).. 
  4. Art. 144 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, https://lexlege.pl/kodeks-cywilny/ (dostep 25.08,2024). 
  5. Art. 222 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, https://lexlege.pl/kodeks-cywilny/ (dostep 25.08,2024).