Czy garaże są odporne na warunki atmosferyczne? – to jedno z częstszych pytań, jakie słyszymy od naszych Klientów. I w ogóle nas nie dziwi: bo przecież blaszak powinien być nie tylko praktyczny i estetyczny, ale także trwały. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę przy wyborze garażu blaszanego, aby służył jak najdłużej, i to w dobrej formie!

Czy garaże są odporne na warunki atmosferyczne?
Tak, garaże blaszane są odporne na czynniki atmosferyczne i służą przez lata, ale pod warunkiem:
- Zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych i technologii oraz skutecznych zabezpieczeń antykorozyjnych. Polecamy sprawdzić zwłaszcza to, czy producent rzeczywiście korzysta z ocynkowanych materiałów (tak jak robimy to my), czy wprowadza klientów w błąd, malując srebrną farbą surową stalową konstrukcję.
- Zastosowania kilku rozwiązań technicznych – zwłaszcza wentylacji i antykondensacji (np. specjalnego filcu przyklejonego do wewnątrz blachy dachowej). Poprawiają odporność samego garażu, a przy okazji także warunki przechowywania pojazdów i sprzętu oraz komfort użytkowania pomieszczenia.
- Odpowiedniego przygotowania podłoża i profesjonalnego montażu. Podłoża pod garaż nie wystarczy utwardzić – trzeba zadbać o fundament, izolację, podpory itd. Blaszaka należy też solidnie przytwierdzić. Najlepiej więc zamówić garaż z montażem i kotwiczeniem do betonowego podłoża, bo wtedy wszystkie prace instalacyjne sprawnie przeprowadzi ekipa (nawet w godzinę!).
- Systematycznej pielęgnacji blaszaka – która obejmuje w szczególności smarowanie elementów ruchomych, odśnieżanie dachu (maksymalna grubość pokrywy suchego śniegu to 10 cm),usuwanie zabrudzeń i zalążków korozji.
Tak przygotowany i zaopiekowany blaszak może służyć równie dobrze, jak garaż murowany, a za jego wyborem przemawia znacznie niższa cena i jeszcze wiele innych korzyści. Przede wszystkim możesz go zamówić (również przez internet – w naszym sklepie Blaszaki.com.pl) z usługą montażu. Twój wkład w budowę ograniczy się więc do przygotowania podłoża. Łatwiej także utrzymasz go w dobrym stanie i czystości – blachę wystarczy raz na czas umyć, jest odporna na grzyby i pleśnie. Poza tym jest też stosunkowo lekka – odpadają problemy z osiadaniem budynku i pęknięciami ścian.
Jednym z niewielu minusów rozwiązania jest w zasadzie potencjalna korozja, ale i na to są sposoby. Przeczytaj, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając garaż blaszany, i jak przygotowuje go nasza firma.
Jakie rozwiązania stosujemy podczas produkcji garaży blaszanych – czego szukać?
Na checkliście zakupowej każdego blaszaka powinny się znaleźć w szczególności:
- ocynkowana konstrukcja wzmocniona profilem,
- filc antykondensacyjny,
- kratki wentylacyjne,
- okna (opcjonalnie, ale zdecydowanie warto).
Materiały na garaż blaszany
Konstrukcja garażu powinna powstać z kątowników, najlepiej wzmocnionych profilami. W naszej firmie takie wzmocnienia stosujemy w standardzie w większych i bardziej złożonych konstrukcjach. W mniejszych i prostszych są opcjonalne: możesz wybrać tę opcję dla każdego modelu garażu z oferty. Konstrukcja blaszaka powinna być także ocynkowana (wówczas jest zabezpieczona przed korozją i nie wymaga okresowego malowania), podobnie zresztą jak blachy na ściany i dach. Warto od razu zadbać o solidną stalową bramę np. uchylną.
Standardowe czy dodatkowe zabezpieczenia antykorozyjne?
W naszej firmie w standardzie tworzymy konstrukcję garaży z ocynkowanych elementów i taki wybór właśnie polecamy. Ocynk to powłoka cynku chroniąca stal przed powietrzem i wodą – utlenianiem się i korozją. Stanowi obecnie jedno z najlepszych i najczęściej stosowanych zabezpieczeń antykorozyjnych. Trzeba się jednak zdecydować na nie już na etapie zamawiania garażu; nie da się ocynkować go później. Ocynkowane elementy poznasz po srebrnym kolorze (ale upewnij się, że to nie farba!). Brązowy kolor zwykle świadczy o zastosowaniu wyłącznie podkładu – ochrona jest wówczas znacznie niższa, a konstrukcję trzeba systematycznie malować.
Jeśli chodzi o ściany czy dach garażu, to również stosujemy i polecamy blachę ocynkowaną i dopiero powleczoną hutniczo warstwą koloru lub struktury (np. drewnopodobnej).
Filc antykondensacyjny, wentylacja i okna
Problem dla garażu blaszanego (ale nie tylko – dla murowanego także!) jest wilgoć, która sprzyja korozji. Aby jej przeciwdziałać, należy koniecznie zadbać o wentylację (przynajmniej dwie kratki wentylacyjne), a najlepiej również o okna oraz filc antykondensacyjny (powłokę przyklejoną od wewnątrz do blachy dachowej). Blacha nie chłonie wody. To jej zaleta, ale i wada, bo może się na niej skraplać para wodna; zwłaszcza latem i przy dużych różnicach temperatury między blachą dachową a powietrzem wewnątrz budynku. Te rozbieżności niweluje właśnie cienki filc, który też przyjmuje wilgoć po opadach atmosferycznych – i woda nie kapie ani na głowę, ani samochód czy narzędzia.
Optymalnym rozwiązaniem dla skutecznej wentylacji i zapobieganiu wilgoci jest filc i dwie kratki wentylacyjne zamontowane na przeciwległych ścianach (jedna na dole, a druga na górze). Świetnie się sprawdzają również uchylne okna, ale na nie także trzeba się zdecydować już na etapie składania zamówienia (musimy odpowiednio przygotować konstrukcję i je zamontować).
Montaż garażu blaszanego – o co powinieneś zadbać?
Przed postawieniem garażu blaszanego nie wystarczy wyrównać i utwardzić grunt. Należy wylać beton, płytę fundamentową lub fundament, rozłożyć kostkę brukową albo przynajmniej zastosować bloczki betonowe według zaleceń producenta. Po montażu konstrukcję stalową trzeba także przytwierdzić do podłoża z betonu – tylko w ten sposób zyska odpowiednie podparcie. Najlepiej wykorzystać w tym celu kotwy stalowe, trzpieniowe. Jeśli podłoże jest wybrukowane, to trzeba także zastosować stopy betonowe o średnicy co najmniej 20 cm i głębokości 80 cm. Kotwiczenie możesz wykonać samodzielnie lub zlecić naszej ekipie.
Jeśli chodzi o warunki pogodowe do montażu garażu, to jedynym ograniczeniem jest w zasadzie grząski teren – podczas roztopów, po długotrwałych opadach deszczu czy w okresach dużej wilgotności. Wówczas stabilność podłoża może nie zapewniać odpowiedniego oparcia do przeprowadzenia montażu, a dojazd ciężarówką bywa utrudniony. Możemy natomiast śmiało postawić blaszak nawet zimą, przy ujemnej temperaturze i przy opadach śniegu (pod warunkiem że odśnieżysz teren).
Jak dbać o garaże blaszane?
- Systematycznie i dokładnie czyść konstrukcję i blachę. Jeśli jest to blacha ocynkowana i fabrycznie powleczona, to nie musisz jej już malować. Wystarczy, że raz na czas umyjesz ją myjką ciśnieniową lub wodą i szczotką czy ścierką (unikaj jednak szczotek drucianych i innych, które mogłyby zarysować powłokę).
- Regularnie zgarniaj śnieg i mokre liście z dachu. Z jednej strony sprzyjają korozji, a z drugiej nadmiernie obciążają całą konstrukcję. Jak wspomnieliśmy, maksymalna bezpieczna grubość pokrywy suchego śniegu to 10 cm – przy odśnieżaniu podjazdu pamiętaj więc o garażu.
- Maluj co kilka lat konstrukcję garażu, jeśli nie została ocynkowana – choć oczywiście polecamy wybrać tę zabezpieczoną. Jeśli jednak konstrukcję pokryto wyłącznie farbą podkładową, to systematycznie malowanie jest obowiązkowe. Przed każdym takim zabiegiem powinieneś też zlokalizować i oczyścić wszelkie ogniska korozji.
- Regularnie wietrz garaż – otwieraj bramę i uchylaj okna. Pozbędziesz się w ten sposób ewentualnej wilgoci, a także poprawisz komfort korzystania z garażu, zwłaszcza jeśli chcesz w nim także pracować.
- Stosuj się do zaleceń producenta – przede wszystkim nie ingeruj w konstrukcję garażu oraz nie przenoś go w inne miejsce (sprawdź wcześniej lokalne przepisy budowlane, znajdź miejsce odpowiednie do wielkości garażu i komfortowe dla domowników). Takie zabiegi mogą go uszkodzić, osłabić, a także pozbawić Cię gwarancji producenta.
FAQ:
- Jakie są zalety garaży blaszanych względem murowanych?
Garaże blaszane są tańsze niż garaże murowane, a cała inwestycja przebiega sprawniej – blaszak zamówisz online z usługą montażu, który trwa maksymalnie kilka godzin. Blaszaki łatwiej też utrzymać w czystości i dobrym stanie (są odporne na grzyby, pleśnie, nie pracują: nie osiadają i nie pękają).
- Jak skutecznie uodpornić garaż blaszany na warunki atmosferyczne?
Podstawę stanowią solidne materiały – ocynkowana konstrukcja z kątowników (najlepiej wzmocnionych profilem) i ocynkowana oraz hutniczo powleczona farbą lub strukturą blacha. W garażu należy zadbać o wentylację i antykondensację. Ogromne znaczenie ma też odpowiednie przygotowanie podłoża (beton) i prawidłowy montaż.
- Czy garaż blaszany trzeba co jakiś czas malować?
Nie, garażu blaszanego nie trzeba malować, jeśli jego konstrukcja i blacha zostały ocynkowane: zabezpieczone przed korozją.