Jak wybrać domek narzędziowy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak wybrać domek narzędziowy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze, żeby dobrze służył (teraz i w przyszłości), wpisywał się w ogród czy działkę i nie wymagał wiele zachodu w utrzymaniu? Podpowiadamy – w krótkim przewodniku po projektach, materiałach, zabezpieczeniach i aranżacjach ogrodowych narzędziowni. Zapraszamy do lektury!

Jaki domek narzędziowy wybrać – metalowy, drewniany, a może… plastikowy?

W pierwszym kroku do wyboru domku narzędziowego warto się zdecydować na materiał. Pozwoli to wstępnie określić charakter (mocne i słabe strony) inwestycji, wyznaczyć orientacyjny budżet i zawęzić obszar poszukiwań, czyli je przyspieszyć. Domki ogrodowe powstają najczęściej z drewna, blachy lub tworzywa sztucznego.

  1. Drewniany domek ogrodowy – nastrojowy i wyjątkowy, ale wymaga sporo pracy. Ogromną zaletą drewna jest estetyka, w tym to, że każda deska jest inna i niepowtarzalna. Drewno wprowadza ciepły i przytulny nastrój, ale pasuje do aranżacji zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Ten naturalny materiał słabo sobie jednak radzi z wilgocią, skrajnymi temperaturami i słońcem. Aby ustrzec domki drewniane przed grzybem i pleśnią, gniciem i próchnieniem, należy je systematycznie impregnować. Zasadnicze znaczenie mają też izolacja i szczelność, które warto regularnie monitorować. Domki ogrodowe drewniane powinny być wysokiej jakości – w tych budżetowych często z czasem wypadają sęki: w ścianach powstają dziury.
  2. Domek narzędziowy z tworzywa sztucznego – tani i łatwo dostępny, ale zwykle jest rozwiązaniem na chwilę. Plastikowe domki narzędziowe są podatne na uszkodzenia i szybko tracą estetykę, którą trudno przywrócić. Jeśli potrzebujesz tymczasowego schowku, na już, to dobry wybór. Pamiętaj jednak, że sprzęt ogrodowy swoje waży: sprawdź, jak bardzo możesz obciążyć ściany domku, zanim powiesisz wieszaki i narzędzia. Upewnij się także, czy wybrany plastikowy domek ogrodowy jest rzeczywiście przeznaczony na narzędzia – wiele z dostępnych propozycji to po prostu domki dla dzieci, i możesz się niemile zaskoczyć.
  3. Blaszany, metalowy domek ogrodowy – tańszy i praktyczniejszy niż drewniany (a może go też imitować) oraz znacznie solidniejszy niż modele z tworzywa. Metalowy domek narzędziowy = korzystny stosunek ceny do trwałości. Będzie Ci służył przez lata, i to niemal bezobsługowo – bo jeśli postawisz na ocynkowane materiały, to unikniesz konieczności okresowego malowania. Domki metalowe zamówisz nawet przez internet i z montażem: w naszym sklepie Blaszaki.com.pl. Znajdziesz u nas dziesiątki zupełnie różnych projektów, rozmiarów i kolorów, w tym metalowe domki drewnopodobne.

Jak dopasować projekt i wymiary domku narzędziowego?

Standardowo domki metalowe mają wymiary od 1,5 m × 1,5 do 6 × 5 m, co daje od niewiele ponad 2 do 30 mkw. Oczywiście, znajdziesz też w sprzedaży domki i mniejsze, i większe. Możesz również dostosować wielkość budynku do swoich potrzeb – na zamówienie. Większe domki blaszane często służą także jako szopy do pracy i majsterkowania. Mogą też zapewniać schronienie przed deszczem lub słońcem i możliwość odpoczynku – wystarczy, że wydzielisz w pomieszczeniu kącik na część wypoczynkową. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają zwłaszcza działkowcy, zanim zainwestują w domek rekreacyjny czy altanę.

W poszukiwaniu odpowiedniego projektu i wymiarów domku narzędziowego odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Do czego będzie Ci służył domek narzędziowy i co konkretnie zamierzasz w nim przechowywać? Jeśli stawiasz go także jako szopę do różnych prac, to warto od zaplanować specjalną przestrzeń do majsterkowania – unikniesz wynoszenia czy przesuwania sprzętu i narzędzi. Kupujesz domek w sezonie? Przemyśl, gdzie przezimujesz meble ogrodowe – jeśli w domku narzędziowym, to musi być odpowiednio większy.
  • Jak i do czego służy Ci działka i jakie ma ona wymiary? Na przykład na działce ROD duży domek narzędziowy zajmuje cenne miejsce, a poza tym powierzchnię zabudowy określa regulamin. Pomyśl więc, czy zmieści się też altana lub domek rekreacyjny i czy dużą narzędziownią nie odbierzesz sobie wygody nocowania na działce. Pamiętaj też, że na terenie ROD-ów domek musisz postawić co najmniej 3 m od granicy – być może lepiej sprawdzi się prostokątny: długi a wąski aniżeli kwadratowy. Wybór domku narzędziowego do ogrodu czy na prywatną działkę rekreacyjną jest już prostszy, ale i w tym przypadku musi po prostu odpowiadać Twoim potrzebom.
  • Blacha pozioma czy pionowa? Dach jedno- czy dwuspadowy? Drzwi jedno- czy dwuskrzydłowe? Co z okuciami i rynnami? Blachę warto dopasować np. do sztachet ogrodzenia czy elewacji domu/altany – stworzysz spójną całość. Dach jednospadowy jest tańszy i nowocześniejszy; dwuspadowy pracuje na klasyczną stylistykę. Okucia narażone i dachowe to dodatkowy koszt, ale chronią przed wiatrem i przydają estetyki. O orynnowanie zawsze warto zadbać; szczególnie jeśli chcesz zbierać deszczówkę. A drzwi dwuskrzydłowe okażą się znacznie wygodniejsze, gdy w domku narzędziowym będziesz pracować (więcej światła i powietrza) lub przechowywać duże i szerokie przedmioty (np. meble ogrodowe). Bezpiecznym minimum jest kłódka, a ostrożniejszym polecamy dobry zamek.

Jak wybrać domek na narzędzia – o jakie dodatki zadbać?

Domki narzędziowe blaszane zdecydowanie warto wyposażyć w przynajmniej jedno, a najlepiej dwa uchylne okna. Powinieneś jednak zdecydować się na nie już na etapie zamówienia, żeby przygotował je producent. Wtedy nie musisz się martwić o utratę gwarancji ani dokładać sobie pracy – ekipa przywiezie ściany już z oknami, a całość zamontuje nawet w godzinę. Okna zapewnią Ci skuteczne wietrzenie i odwilgacanie, a także naturalne światło – jeśli nie podciągasz do domku prądu, to naprawdę się przydadzą.

O jedno- i dwuskrzydłowych drzwiach już wspomnieliśmy, ale możesz się też zdecydować na… dwoje drzwi. To świetne rozwiązanie w domku długim i wąskim – oświetlisz każdy zakamarek. Na działkę ROD lub inną rekreacyjną polecamy także drzwi z zamkiem na klucz: znacznie trudniej je sforsować niż kłódkę.

W naszym sklepie domek na narzędzia zamówisz też z wiatą – zyskasz wówczas dodatkową zadaszoną przestrzeń do pracy czy przechowywania: np. drewna, materiałów czy najczęściej używanych w sezonie sprzętów i akcesoriów do pielęgnacji ogrodu.

Jak zabezpieczyć metalowy domek ogrodowy przed warunkami atmosferycznymi?

Dobrze wykonane i zamontowane domki narzędziowe blaszane służą latami. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na solidną konstrukcję z ocynkowanych kątowników, najlepiej wzmocnionych profilami (zwłaszcza przy większym rozmiarze czy bardziej złożonym projekcie domku). Również blacha ścienna i dachowa powinna być ocynkowana i dopiero hutniczo powleczona kolorem bądź strukturą (np. drewnopodobną). Wówczas wystarczy, że zadbasz o systematyczne mycie domku: odpadnie regularne malowanie.

Metalowe domki narzędziowe mają tę wadę (i jednocześnie zaletę!), że nie chłoną wody. Minus tej właściwości objawia się czasem w postaci skraplania się pary wodnej na dachu i ścianach, gdy różnica między temperaturą blachy dachowej i powietrza w budynku jest duża. Dlatego warto pomyśleć o filcu antykondensacyjnym przyklejonym do wewnątrz dachu. Taka powłoka pochłania wilgoć z powietrza, która skrapla się na powierzchni blachy dachowej. Chroni przed korozją i budynek, i przechowywane w nim narzędzia. Do tego zadbaj o wentylację: dwie kratki zamontowane na przeciwległych ścianach (jedną na górze, drugą na dole). 

Domek narzędziowy – jak wybrać kolor?

Jeśli zdecydujesz się na zakup domku narzędziowego z naszej oferty, zaproponujemy Ci szeroki wybór kolorów z palety RAL (gładkich) lub BTX (matowych), kilka wariantów struktury drewnopodobnej czy surowy ocynk. Kolorystykę i wykończenie warto dopasować do stylu aranżacji działki, ale projekt musi się też po prostu podobać. Jeśli chcesz stworzyć spójną całość, dostosuj domek do innych elementów architektury (np. altany, domu, domku czy ogrodzenia) – połącz je kolorystycznie lub skontrastuj. Barwy ziemi: zielenie, brązy i szarości wpiszą domek w otoczenie, a pozostałe go wyeksponują. W klasycznych projektach zwykle dominują ciepłe kolory i odcienie, a w nowoczesnych – chłodne. 

Podobnie jak drewniane domki narzędziowe, te drewnopodobne bronią się zawsze. Choć struktura tylko imituje naturalny surowiec, to robi to znakomicie – razem z rysunkami słojów, przebarwieniami i sękami. W ten sposób zyskujesz jednocześnie trwałość i bezobsługowość blachy oraz estetykę drewna. A w naszym sklepie Blaszaki.com.pl znajdziesz ponadto wiele propozycji kolorystycznych: od skandynawskiej szarości po klasyczny dąb lub orzech.

Jak wygląda montaż metalowego domku na narzędzia?

Polecamy zamówić domek narzędziowy z montażem: taką usługę oferujemy w naszej firmie. Mały domek montujemy w godzinę, większy w parę godzin. Oszczędzisz w ten sposób czas i nerwy. Zamontowany domek wystarczy przytwierdzić do podłoża na kotwach stalowych (trzpieniowych): możesz to już zrobić samodzielnie albo znów powierzyć tę pracę naszej ekipie. Z Twojej strony prace ograniczą się wtedy do przygotowania podłoża z bloczków betonowych (minimum), płyty fundamentowej lub kostki brukowej.

Na koniec zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami – zadamy Ci kilka pytań i wspólnie wybierzemy domek narzędziowy, który odpowie na wszystkie Twoje potrzeby: praktyczne, estetyczne i ekonomiczne. Zapraszamy!

FAQ:

  1. Jaki domek narzędziowy wybrać do ogrodu: metalowy czy drewniany?

O domki narzędziowe drewniane trzeba dbać: okresowo je impregnować. Ich dużą zaletą jest estetyka, charakter, ale pod względem trwałości i praktyczności lepiej się spisują domki metalowe. Blaszaną narzędziownię zamówisz sprawnie przez internet, z dostawą i montażem – tak wygodnie!

  1. Jakie wymiary mają domki ogrodowe?

Standardowo domki ogrodowe mają powierzchnię od około 3 do ponad 30 mkw. i są kwadratowe lub prostokątne (węższe lub szersze). Ich wymiary często można zmodyfikować na zamówienie – skonfigurować projekt względem swoich potrzeb.

  1. Jaki fundament pod domek narzędziowy?

Rozwiązaniem minimum pod domek narzędziowy są bloczki betonowe ułożone według zaleceń producenta. Warto jednak postawić na płytę fundamentową lub wyłożyć podłoże kostką brukową.