Czy trzeba płacić podatek za garaż blaszany?

W odniesieniu do garażu blaszanego zachodzi sporo wątpliwości, związanych z tym, czy podlega on opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Zgodnie z przepisami: to zależy! W dzisiejszym artykule odpowiemy na takie pytania jak: czy za garaż blaszany płaci się podatek? Ile wynosi podatek od garażu? W jakim przypadku można uniknąć płacenia podatku za garaż? Dowiedz się, jaki podatek za garaż blaszany przyjdzie Ci zapłacić.

Co zgodnie z przepisami podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości płacimy (jak sama nazwa wskazuje) od nieruchomości. Za nie uznawane są m.in. części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności, czyli grunty. Mogą to być także budynki na stałe związane z gruntem oraz części takich budynków. Za garaż zapłacimy zatem podatek, jeżeli ten stanowi część budynku mieszkalnego. Zatem zgodnie z przepisami opodatkowaniu podlegają trzy różne kategorie: budynki, budowle i grunty. Czy garaż blaszany można zaliczyć do jednej z nich?

Jaki podatek za garaż blaszany?

To, czy garaż podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, jest zależne od jego kwalifikacji prawnej. To oczywiste, że należy zapłacić za budynek mieszkalny, ale jak jest w przypadku garażu blaszanego? Podatek płaci się, jeżeli na działce postawimy obiekt budowlany. W rozumieniu przepisów prawa budowlanego za budynek uznaje się:

  • garaż trwale związany z gruntem,
  • wydzielony za pomocą przegród budowlanych,
  • konstrukcję, która posiada fundamenty i dach.

To znaczy, że obiekt budowlany stanowi taka konstrukcja, która jest na stałe przytwierdzona do gruntu, a jej przeniesienie w inne miejsce wymaga przeprowadzenia robót ziemnych. Ponieważ garaże blaszane często wybierane są ze względu na:

  • lekką, ale wytrzymałą konstrukcję,
  • mobilność i możliwość przeniesienia w inne miejsce w niemal dowolnym momencie (co jednak skutkowałoby utratą gwarancji na blaszak),
  • łatwość przewiezienia i przytwierdzenia do podłoża (ale nie w sposób trwały),

nie podlegają opodatkowaniu w większości sytuacji. Osoby, które kupują taki garaż na własny użytek po to, by przechowywać w nim pojazd, stworzyć tam domek narzędziowy czy miejsce do rodzinnego wypoczynku, z pewnością nie będą zmuszone do tego, by odprowadzać za niego dodatkowe opłaty. W takiej sytuacji wystarczy zamówić własny garaż, zdecydować co do jego najważniejszych parametrów, a następnie zlecić jego montaż w wybranym miejscu i gotowe!

Czy garaże blaszane można zaklasyfikować jako budynki?

Żeby ustalić, jaki podatek za garaż blaszany będzie trzeba zapłacić, należy dowiedzieć się, czy można zakwalifikować go jako budynek. Zgodnie z aktualnym orzecznictwem w przypadku garażu blaszanego trudno mówić o stałym przytwierdzeniu go do podłoża. Nawet w sytuacji, w której ten jest postawiony na wcześniej przygotowanych fundamentach, przeniesienie go w inne miejsce zazwyczaj nie stanowi większych problemów, chociaż prowadzi do utraty gwarancji. Co więcej:

  • do postawienia garażu blaszanego raczej nie stosuje się materiałów budowlanych – w końcu jest to konstrukcja blaszana;
  • dach konstrukcji jest do niej przytwierdzony, ale nie na stałe, ponieważ teoretycznie całość można zdemontować;
  • garaż nie jest na stałe związany z gruntem, na którym zostaje umieszczony, mimo że grunt jest przygotowany do montażu blaszaka (zostaje utwardzony, stosuje się betonowe bloczki).

W związku z tym w większości przypadków posiadając garaż blaszany, będziemy zwolnieni z podatku od nieruchomości. Niestety w niektórych, szczególnych przypadkach, garaż blaszany stanowi budowlę, która podlega opodatkowaniu. Jakie to sytuacje?

Garaż blaszany a podatek od nieruchomości

Podatek za garaż blaszany będzie trzeba zapłacić wówczas, gdy ten jest wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej. W przeciwnym wypadku nie będzie objęty zakresem przedmiotowym podatku od nieruchomości. W jakich sytuacjach garaże podlegają opodatkowaniu? Przykładowo wówczas, gdy są wykorzystywane przez:

  • mechaników samochodowych podczas napraw pojazdów i motocykli – wtedy umożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej, stanowią obiekty wykorzystywane w niej i zachodzi obowiązek podatkowy;
  • blacharzy – w czasie wykonywania rutynowych napraw elementów blaszanych;
  • lakierników – którzy wewnątrz garażu tworzą np. komory lakiernicze i korzystają z nich w czasie pracy;
  • właścicieli firm budowlanych – gdy w garażu przechowuje się urządzenia budowlane na cele prowadzonej działalności;
  • przedsiębiorców – którzy wykorzystują garaż blaszany w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym lub do jego składowania.

Jaki podatek za garaż blaszany zapłacimy w takiej sytuacji? Gminy samodzielnie ustalają stawki podatków dla obiektów komercyjnych na swoim terenie, dlatego trudno mówić o konkretnych kwotach. Jeżeli jednak garaż nie przylega do budynków mieszkalnych, nie stanowi ich części i nie jest wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej, jego właściciel nie zapłaci podatku.

Z czego wynikają wątpliwości związane z opodatkowaniem garażu blaszanego?

Trwałe związanie z gruntem, obecność dachu i fundamentów czy wydzielenie za pomocą przegród budowlanych stanowi o tym, czy obiekt jest budynkiem. Chociaż popularne blaszaki nie spełniają wszystkich tych warunków, w ich przypadku wątpliwości pojawiły się, gdy część gmin na terenie Polski próbowała je opodatkować. Właściciele garaży dostawali informację, że muszą opłacić podatek od garażu blaszanego wówczas, gdy ten przypominał budowlę, tj. był otynkowany. Na szczęście wyroki sądów w tym zakresie były jednoznaczne: garaże blaszane nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Jakie możliwości estetyczne dają garaże blaszane?

Wyżej opisane wątpliwości związane z opodatkowaniem garażu przez gminy, a także wyroki sądów w tych sprawach wynikają m.in. z estetyki, jaką mogą osiągnąć garaże blaszane. Twój blaszak może wyglądać niemal jak budynek mieszkalny, ale wciąż nie wymagać opodatkowania! Jak osiągnąć taki efekt? Możesz:

  • wybierać garaże blaszane, które wykonane są z materiału drewnopodobnego – dzięki temu z łatwością wkomponujesz je nawet w tradycyjną zabudowę;
  • postawić na warianty z oknami, które gwarantują nie tylko niebanalny efekt estetyczny, ale także lepszą cyrkulację powietrza i większy komfort użytkowania;
  • zadbać o obecność systemów orynnowania, które sprawnie odprowadzają wodę z dachu garażu;
  • wybrać model, który będzie mieć dwuspadowy dach, idealnie komponujący się z dachem budynku mieszkalnego, jeżeli ten również jest dwuspadowy;
  • zdecydować się na wybór garażu wyposażonego w wiatę – możesz pod nią wypoczywać lub przechowywać rozmaite przedmioty.

Garaż blaszany a podatek od nieruchomości – o czym pamiętać?

  • Jeżeli garaż blaszany stanowi np. warsztat samochodowy czy dowolny inny obiekt komercyjny (wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej), trzeba zapłacić za niego podatek.
  • Jeżeli w garażu blaszanym urządzi się własny, prywatny warsztat, który prowadzony jest przez miłośnika majsterkowania (ani nie spełnia on innych warunków kwalifikujących go do bycia obiektem budowlanym), obowiązek opodatkowania nie zachodzi.
  • Podatek płaci się od budowli, więc jeżeli możliwe jest przeniesienie garażu, które nie nastręcza większych trudności, zazwyczaj nie trzeba płacić podatku od nieruchomości.
  • Nawet w przypadku garaży otynkowanych, które przypominają wyglądem budynek, nie zachodzi konieczność odprowadzenia za nie podatku od nieruchomości, jeżeli nie spełniają one innych warunków do opodatkowania.
  • Ponieważ w większości przypadków garaże blaszane nie podlegają opodatkowaniu, są niezwykle chętnie wybieranym elementem architektury ogrodowej i przydomowej. Dają duże możliwości dopasowania pod względem wyglądu czy wyposażenia do swoich potrzeb.

FAQ:

  1. Czy za garaż blaszany płaci się podatek od nieruchomości?

Jeżeli chcemy postawić standardowy garaż blaszany na działce na cele prywatne, nie będzie podlegał on opodatkowaniu.

  1. Kiedy należy zapłacić podatek od garażu?

Podatek od garażu płacimy wówczas, gdy ten jest wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą np. przez mechaników samochodowych czy lakierników oraz wtedy, gdy spełnia on warunki kwalifikujące go do bycia obiektem budowlanym.

  1. Dlaczego za garaż blaszany nie płaci się podatku od nieruchomości?

Garaże blaszane nie mieszczą się w definicji obiektu budowlanego, nawet jeżeli podłoże pod nie zostanie utwardzone czy zastosuje się fundamenty z bloczków.