Kojec powinien być schronieniem: zapewnić psu bezpieczeństwo, spokój, możliwość swobodnego poruszania się i zajmowania różnych punktów obserwacyjnych. Zwierzak potrzebuje odpowiednio dużej przestrzeni, ochrony przed warunkami atmosferycznymi i zacisznego miejsca do odpoczynku. Jak zadbać o taki kojec dla psa: jakie wymiary zaplanować i jak go wyposażyć – o tym w naszym poradniku.
Kojec dla psa – jakie wymiary narzucają przepisy o ochronie zwierząt?
Minimalne wymiary kojca dla psa kiedyś narzucała ustawa o ochronie zwierząt, lecz obecnie (2024 r.) prawo tej kwestii nie reguluje. Sejm pracuje natomiast nad nowelizacją tego aktu, która – jeśli zostanie uchwalona w brzmieniu zgłoszonego projektu – ponownie ustanowi minimalne wymiary kojców. Właściciele korzystający z takiego rozwiązania na co dzień i przez dłuższy czas (nie mówimy więc o zamknięciu zwierzaka na godzinę czy dwie – z okazji np. wizyty gości) musieliby zapewnić powierzchnię kojców wynoszącą przynajmniej:
- 10 m2 dla małego psa (do 50 cm wysokości w kłębie);
- 15 m2 dla średniej wielkości psa (51–65 cm w kłębie);
- 20 m2 dla dużego psa (powyżej 65 cm).
W przypadku utrzymywania dwóch psów w jednym kojcu należałoby zwiększyć jego powierzchnię o połowę.
Jak duży powinien być kojec dla psa?
Podane w projekcie nowelizacji przepisów wymiary dotyczą kojców, w których psy spędzają większą część doby, wyłączając czas spacerów czy wypuszczenia na wybieg (projekt ustawy przewiduje również obowiązek zapewniania psu ruchu poza kojcem co najmniej dwa razy dziennie). Takie kojce miałyby umożliwić utrzymywanie psów poza pomieszczeniami mieszkalnymi, ale bez uwięzi – trzymanie zwierząt na uwięzi zostałoby docelowo zabronione. Dodatkowo w kojcu należałoby zapewnić psu pomieszczenie chroniące go przed deszczem, upałem czy opadami, np. budę (której powierzchnia nie wliczałaby się do powierzchni kojca). Czy przepisy wejdą w życie w takiej formie? Czas pokaże – na razie stanowią dobre odniesienie i warto je wziąć pod uwagę.
Nieco inaczej wygląda kwestia kojców używanych do czasowego ograniczania psiej swobody (np. podczas wizyty gości) lub jako prywatnego schronienia dla zwierzaka w ogrodzie. Gdy trzymasz psa w budynku i chcesz wydzielić mu z posesji jego przestrzeń lub czasem musisz go na chwilę zamknąć w bezpiecznym miejscu, kojec dla Twojego pupila może być sporo mniejszy. Dla drobnych zwierzaków wystarczą nawet 4 m2, duży pies powinien dysponować co najmniej 8 m2.
Jak dobrać wielkość kojca dla psa?
To, jakie wymiary powinien mieć kojec dla psa, zależy głównie od trzech czynników. Najważniejszymi są wielkość zwierzęcia i sposób użytkowania kojca (jak często i jak długo pies będzie w nim przebywał).
- Wielkość psa. Wnętrze kojca powinno być na tyle duże, aby umożliwić psu swobodne poruszanie się. Zwierzak powinien móc zrobić przynajmniej po kilka kroków w każdą stronę i mieć przestrzeń do zabawy. W kojcu musi się znaleźć miejsce na budę lub choćby legowisko (gdy schronienie będzie zadaszone i częściowo zabudowane, a pies nie będzie w nim zostawał na noc). Jeśli zamierzasz zamykać pupila na dłuższy czas w ciągu dnia, pomyśl także o przestrzeni na załatwianie potrzeb fizjologicznych.
- Sposób użytkowania kojca. Gdy pies mieszka w domu i swobodnie porusza się po posesji, a z kojca korzysta wyłącznie sporadycznie lub kiedy ma na to ochotę (traktuje go jako schronienie), nie musi on być duży. Zwierzak powinien jednak móc swobodnie zmieniać w nim pozycję, poruszać się czy mieć miejsce na ulubione zabawki. Jeśli planujesz choćby raz na czas zamykać psa w kojcu na dłuższy czas (np. kilka godzin), przestrzeń musi być odpowiednio większa, aby dało się wydzielić strefy potrzeb fizjologicznych, zabawy (aktywności) i odpoczynku.
- Charakter i aktywność psa. Warto zrobić kojec dla psa z uwzględnieniem potrzeb zwierzaka. Niezależnie od wielkości czy wieku niektóre psy potrzebują więcej przestrzeni i swobody, a inne z kolei lepiej się czują w mniejszych, bardziej „przytulnych” kojcach. Jeśli tylko masz taką możliwość, zawsze lepiej zadbać o większy metraż, a wewnątrz przygotować zwierzakowi budę, w której będzie się mógł schować, gdy tylko poczuje taką potrzebę.
Wymiary i wyposażenie kojca warto skonsultować ze specjalistą: behawiorystą lub weterynarzem. Gdy ekspert pozna zwierzaka, doradzi Ci, jak zaprojektować schronienie, w którym pies będzie się czuł bezpiecznie i dobrze.
A może zaplanować budowę kojca z wybiegiem?
Niektórzy właściciele psów decydują się pójść o krok dalej i jeszcze wydzielić przy kojcu przestrzeń na mniejszy bądź większy wybieg. Jeśli tylko masz taką możliwość, to świetne rozwiązanie. Zwierzę zyskuje wtedy i bezpieczne schronienie, i namiastkę wolności. Wciąż potrzebuje w ciągu dnia więcej ruchu, np. spaceru, ale po części może już zaspokoić potrzebę aktywności. Wybieg przy kojcu sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy pies jest zamykany na dłużej. Dzięki niemu możesz również zmniejszyć właściwą powierzchnię kojca.
Oprócz terenu do przygotowania takiego wybiegu nie potrzebujesz wiele. Wystarczy odpowiednio wysoka siatka ogrodzeniowa, słupki i kilka akcesoriów montażowych. Ogrodzenie wybiegu powinno jednak mieć betonowy fundament, w przeciwnym razie zwierzak może sobie wykopać wyjście pod siatką.
Wymiary kojca to nie wszystko – o czym warto pomyśleć?
- Solidne i trwałe materiały – profile stalowe, blacha lub (i) drewno (przydają się też betonowe fundamenty). Kojec najczęściej tworzą konstrukcja stalowa z wypełnieniem w formie ocynkowanych lub pomalowanych profili – szczebelków. Ściany zwykle pokrywa się blachą lub częściowo zabudowuje drewnem. Możliwości jest wiele (zerknij na zdjęcia produktów na naszej stronie internetowej), ale na pewno warto unikać tworzywa sztucznego, z którym mogą sobie poradzić psia siła, kły i pazury. Odległości pomiędzy szczeblami powinny być na tyle małe, aby pies nie próbował się przecisnąć.
- Zadaszenie kojca – kojec powinien być zadaszony, przynajmniej częściowo. Wówczas chroni psa przed opadami i zapewnia mu cień podczas upałów. W naszej firmie zwykle używamy w tym celu blachy dachowej trapezowej, która jest trwalsza i łatwiejsza w utrzymaniu od pokrycia bitumicznego. Dach powinien mieć spad do tyłu. Istotną kwestią jest także odpowiednia wysokość kojca (optymalnie co najmniej 1,5 m), aby zadaszenie i zabudowa ścian nie podnosiły nadmiernie temperatury.
- Podłoga i ściany kojca. Optymalnym rozwiązaniem jest utwardzenie podłoża na co najmniej połowie powierzchni kojca. Możesz zrobić betonowe fundamenty, położyć kostkę lub wysypać żwir. Świetnie się też sprawdza drewniana podłoga (na całości lub w części), która dobrze izoluje od podłoża. Warto zabudować co najmniej jedną: tylną ścianę kojca, a najlepiej dwie lub trzy, aby zwierzak mógł się schronić przed deszczem lub wiatrem. Najlepiej sprawdza się w tym celu drewno (nie nagrzewa się), a tańszym rozwiązaniem jest blacha.
- Buda lub legowisko, uchwyty na miski i inne. Jeśli pies będzie spędzał w kojcu dużo czasu i zostawał w nim na noc, buda jest niezbędna. Powinna być na tyle duża, aby zwierzak mógł w niej swobodnie zmienić pozycję. Jeśli pies mieszka w domu, możesz rozważyć wyłącznie legowisko. Praktycznym rozwiązaniem w kojcu jest również obrotowy uchwyt na miski – możemy taki od razu przygotować. Ułatwia życie właścicielowi, który nie musi przy każdym karmieniu czy wymianie wody obawiać się o ucieczkę czworonoga (lub walczyć o to, by psiak go wypuścił).
Kupić czy zbudować kojec?
Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego kojca – oferujemy taki w naszym sklepie internetowym blaszaki.com.pl. Przygotowaliśmy kojce w wielu wariantach pod względem rozmiaru, zabezpieczenia materiału (ocynk, farba) czy zabudowy (blacha, drewno). Tworzymy również wysoce estetyczne kojce – takie, które jednocześnie zapewniają dobre warunki zwierzakowi i wkomponowują się w przydomową/ogrodową przestrzeń. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do kontaktu: z przyjemnością doradzimy.
FAQ:
- Ile m2 powinien mieć kojec dla psa?
Dla psa trzymanego w kojcu na dłużej (który przez dużą część doby nie porusza się swobodnie po posesji) warto zadbać o co najmniej 10–20 m2 (zależnie od wielkości zwierzęcia).
- Kupić czy zbudować kojec dla psa?
Prościej i szybciej jest kupić gotowy kojec dla psa – wówczas prace ograniczają się tylko do przygotowania podłoża.
- Z czego zrobić kojec dla psa?
Kojec dla psa najlepiej zrobić z konstrukcji stalowej i stalowych profili – szczebli. Powinien mieć zadaszenie (blacha lub pokrycie bitumiczne) i przynajmniej jedną zabudowaną ścianę (blacha, drewno). Należy chociaż w części utwardzić teren lub przygotować podłogę.