Jak pomalować garaż blaszany?

Jak każdy element przydomowej architektury blaszak może nie tylko ułatwiać życie, lecz również współtworzyć estetyczną przestrzeń. Twój ma już swoje lata i „straszy” albo po prostu Ci się znudził? Możesz łatwo go odnowić – podpowiadamy, jak pomalować garaż blaszany. A jeżeli dopiero planujesz postawić blaszak, z naszego poradnika dowiesz się, czy w ogóle i kiedy musisz go malować (i jak tego uniknąć).

Jak dbać o garaż blaszany

Malowanie garażu z blachy – czy to konieczne?

Nasi klienci często nas pytają, kiedy i jak pomalować garaż blaszany, który dla nich wykonaliśmy. Słyszeli, że warto to zrobić, aby przedłużyć mu życie, ochronić materiał. Otóż niekoniecznie. 

Dawniej faktycznie wielu ludzi decydowało się na zakup garażu z blachy wyłącznie ocynkowanej i malowało go we własnym zakresie – można było w ten sposób sporo zaoszczędzić. Dzisiaj jednak różnica w cenie między blachą ocynkowaną a akrylową jest marginalna i po prostu nie opłaca się dokładać sobie pracy. 

Obecnie blachy są tak dobrze wykonane i zabezpieczone, że ich malowanie może już w ogóle nie być konieczne. Podczas fabrycznego powlekania blachy kolorem powstaje równomierna, dobrze przylegająca powłoka, która chroni stal przed korozją. Jest trwała, odporna na wodę, wilgoć, temperaturę, słońce: nie łuszczy się i nie blaknie. Przy odpowiedniej pielęgnacji zachowuje pierwotny wygląd na lata i nie wymaga odnawiania. Podobnie ma się sprawa z garażem blachy drewnopodobnej. Takiej w ogóle nie polecamy malować, bo nie da się ręcznie odwzorować jej struktury (rysunku „słojów”, nierówności kolorytu itd.).

Jeśli jednak zdarzyło Ci się kupić garaż z blachy wyłącznie ocynkowanej, to faktycznie warto go pomalować, aby jeszcze dodatkowo ją zabezpieczyć. Od malowania blachy ocynkowanej trzeba się natomiast powstrzymać przez kilka miesięcy po nałożeniu ocynku. Blachę należy też wytrawić (specjalnymi preparatami do ocynku) i odtłuścić. Dopiero po takim przygotowaniu możesz rozpocząć malowanie: najpierw podkładem, kolejno właściwą farbą. Do preparatów i farb jeszcze wrócimy, w każdym razie musisz się upewnić, że farba jest przeznaczona do malowania blachy ocynkowanej (czyli że nie wejdzie w reakcję z ocynkiem).

Kiedy i jak pomalować garaż blaszany?

Podsumowując, jeśli właśnie kupujesz lub niedawno kupiłeś garaż z blachy akrylowej, nie musisz go dodatkowo malować. Prawdopodobnie nie będzie to również konieczne nawet w całym okresie zdatności garażu do użytkowania. Aby odświeżyć jego wygląd, wystarczy raz na czas umyć ściany i pozbyć się zanieczyszczeń z dachu garażu. Nieco inaczej wygląda jednak sprawa samej konstrukcji blaszaka.

Gdy kupisz blaszak o konstrukcji ze stali ocynkowanej, nie musisz jej odmalowywać. Natomiast jeśli kątowniki są zabezpieczone tylko farbą podkładową (mają wówczas ciemny, brązowy, a nie srebrny kolor), to trzeba je po jakimś czasie ponownie zabezpieczyć. Konstrukcja garażu wymaga nieco więcej uwagi – zalecamy ją systematycznie czyścić z ewentualnych zarodków rdzy, zabezpieczać i malować oraz natłuszczać jej elementy ruchome. 

Czyli regularnie malujemy wyłącznie samą konstrukcję blaszaka, zwłaszcza wtedy, gdy nie została ona ocynkowana. Ścian garażu z blachy akrylowej (polakierowanej fabrycznie) odświeżać już raczej nie trzeba. Wystarczy je raz na czas umyć, najlepiej (i najszybciej) myjką ciśnieniową.

Jak odnowić garaż blaszany?

Oczywiście, jeśli Twój garaż ma już swoje lata, nie został pomalowany fabrycznie, tylko sam to zrobiłeś, może z czasem wymagać odnowienia. Samo malowanie blachy nie sprawia większych trudności, ale musisz najpierw dobrze przygotować podłoże i wybrać odpowiednie preparaty.

Jak przygotować się do malowania garażu?

W pierwszym kroku pozbądź się odchodzących, łuszczących się, odstających fragmentów powłoki. W drugim usuń ewentualne ogniska rdzy: dokładnie przepatrz pod tym kątem cały garaż (konstrukcję i ściany). Takie miejsca przeszlifuj delikatnie drobnoziarnistym papierem ściernym. 

Oczywiście najlepiej byłoby usunąć całą starą powłokę, lecz to dużo pracy. Poza tym, żeby nie uszkodzić ocynku, nie należy robić tego mechanicznie, ale rozpuszczalnikami lub na gorąco.

Co do zasady wystarczy natomiast pozbyć się nietrwałych powłok malarskich. Czyli jeśli stara powłoka dobrze przylega, możesz po prostu dokładnie oczyścić, umyć, wysuszyć, zmatowić, odpylić i odtłuścić całą powierzchnię – i przejść do malowania. Zawsze warto jednak zastosować podkład, aby z jednej strony podnieść ochronę antykorozyjną, a z drugiej zwiększyć przyczepność nakładanej farby (przy czym, jeśli stara powłoka jest w naprawdę niezłym stanie, nie trzeba tego robić).

Czym pomalować garaż blaszany?

Do nieocynkowanej, zabezpieczonej wyłącznie podkładem konstrukcji (w brązowym kolorze) najlepiej wybrać dobrą farbę z dodatkami antykorozyjnymi. Jeśli malujesz blachę ocynkowaną (pierwszy raz lub po usunięciu starej powłoki), musisz wybrać farby do ocynku. Polecamy poliuretanowe, epoksydowe lub winylowe; te ostatnie uchodzą za najlepsze, ale są jednocześnie najdroższe. Do przemalowania garażu, który już był wcześniej lakierowany, oprócz powyższych mogą sprawdzić się też tańsze i szeroko dostępne farby akrylowe.

Jak pomalować blaszany garaż?

Najszybciej pomalujesz garaż natryskowo lub wałkiem, do trudno dostępnych powierzchni dostanie się pędzel. Elementy konstrukcyjne warto w całości potraktować pędzlem, żeby pokryć je maksymalnie dokładnie. Przeważnie trzeba położyć co najmniej dwie warstwy farby, musisz więc zachować odstępy czasowe zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Co do zasady lepiej zaaplikować kilka cieńszych warstw niż jedną czy dwie grube: powłoka ma wtedy lepszą przyczepność.

Za malowanie garażu zabierz się w ciepły i suchy dzień. Temperatura nie powinna przekraczać 25°C ani spadać poniżej niż 5°C, a przy dużej wilgotności (powyżej 80%) najlepiej przełożyć prace. Pamiętaj o zabezpieczeniach – rękawiczkach i maskach ochronnych (zwłaszcza podczas szlifowania i odpylania). Zadbaj o to, aby w pobliżu świeżo malowanej powierzchni nie przebywały dzieci i zwierzęta.

FAQ:

  • Czy trzeba okresowo malować garaże blaszane?

Jeśli konstrukcja garażu powstała z kątowników ocynkowanych, a jego ściany z blachy akrylowej (ocynkowanej i fabrycznie pomalowanej), nie trzeba go okresowo malować. Regularnego malowania wymaga konstrukcja garażu ze stali pokrytej wyłącznie farbą podkładową (ma brązowy, a nie srebrny kolor). Należy również pomalować blachę wyłącznie ocynkowaną.

  • Czym jest blacha ocynkowana?

To blacha pokryta galwanicznie lub ogniowo warstwą cynku. Taka powłoka znacznie spowalnia utlenianie się żelaza, czyli proces korozji. Blacha ocynkowana ma srebrny kolor i charakterystyczny połysk. Aby przedłużyć jej trwałość, warto ją pomalować.

  • Jak pozbyć się brudu i osadów z powierzchni garażu blaszanego?

Najlepiej umyć garaż myjką ciśnieniową – woda pod wysokim ciśnieniem doskonale sobie radzi z wszelkimi zanieczyszczeniami. Rdzawe plamy należy przeszlifować.