Czy na garaż blaszany trzeba mieć pozwolenie?

Garaż blaszany to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób na swojej posesji. Kompletnie się temu nie dziwimy! Taka konstrukcja to przecież dodatkowe miejsce przechowywania, a samo postawienie jej na działce nie jest wcale takim skomplikowanym procesem. Jednak przed takim przedsięwzięciem, należy wiedzieć o kilku kwestiach. Jedną z nich jest odpowiedź na następujące pytanie – czy na garaż blaszany trzeba mieć pozwolenie na budowę? Dziś właśnie zajmiemy się tym tematem, a przy okazji poruszyć kilka innych. Do dzieła!

pozwolenie na garaż blaszany

Blaszany garaż i jego zalety

Tak ja wspomnieliśmy tuż przed chwilą, postawienie garażu blaszanego ma naprawdę wiele zalet. Dlatego też chcemy nieco rozwinąć te temat i po prostu Ci je pokazać.

 • Cena, ponieważ garaże blaszane są zazwyczaj tańsze niż garaż murowany, co czyni je bardziej dostępnymi dla klientów. To po prostu przyjazna opcja dla Twojego budżetu!
 • Garaż blaszany to łatwa w utrzymaniu i konserwacji konstrukcja. Nie wymaga dużo pracy, aby zachować go w dobrym stanie. Jest więc on inwestycją na długie lata.
 • Garaże blaszane montuje się w bardzo krótkim czasie. Instalacja garażu przez fachowców wraz z transportem wykonywana jest bezpłatnie przy zakupie w obsługiwanych przez nas województwach. Znajdziesz je w zakładce transport i montaż.
 • Są one trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg i wiatr, co zapewnia długotrwałą ochronę samochodu lub innych przedmiotów przechowywanych w środku. Możesz z powodzeniem trzymać tam swoje skarby.
 • Garaż blaszany jest dostępny w różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala dostosować go do indywidualnych potrzeb i wymagań. Stąd też czasem i na niewielkiej posesji postawisz go bez większych problemów.

Garaże blaszane są więc dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących niedrogiego i bezpiecznego sposobu na przechowywanie samochodu lub innych rzeczy, z których korzysta się sezonowo bądź związanych z pracami ogrodniczymi.

Garaż blaszany – należy o niego dbać!

Aby jednak zachować blaszany garaż w dobrym stanie i zapewnić mu długotrwałą trwałość, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

 • Aby zapobiec korozji i rdzy, należy co jakiś czas nanieść na konstrukcję garażu, która została zabezpieczona farbą podkładową, warstwę farby nawierzchniowej. W zupełności wystarczy, wykonywać tę czynność raz na kilka lat.
 • Natychmiastowe naprawianie małych uszkodzeń, takich jak zadrapania czy wgniecenia, pomoże zapobiec dalszemu pogorszeniu się stanu garażu.
 • Bardzo istotne jest także odpowiednie przechowywanie narzędzi. Sprzęty, takie jak szczypce i śrubokręty, mogą uszkodzić blachę, dlatego należy je odpowiednio składować i trzymać z dala od powierzchni garażu.
 • Regularnie i systematycznie przeprowadzaj kontrole garażu. Pomogą one w wykryciu wszelkich nieprawidłowości i umożliwią szybką reakcję na potencjalne problemy, takie jak korozja czy uszkodzenia spowodowane przez warunki atmosferyczne.

W ten sposób, przestrzegając kilku prostych zasad, można zapewnić mu długotrwałą trwałość i cieszyć się jego użytecznością przez wiele lat.

Zakup i budowa garażu blaszanego – jak to wygląda w naszej firmie?

Korzystając z naszych usług, masz do wyboru wiele opcji, jeśli chodzi o garaż blaszany. W naszym sklepie blaszaki.com.pl dostępne są różne jego wersje. W zależności od swoich potrzeb dopasujesz jego metraż, kolor, a nawet czasem i materiał. Tworząc ofertę, jest dla nas bardzo ważne, aby odpowiadać na przeróżne upodobania naszych konsumentów. Stąd też ze starannością podchodzimy do każdego zamówienia oraz dbamy, aby finał projektu zadowolił zarówno nas, jak i klienta.

Jak postawić garaż blaszany?

Poza tym, kiedy decydujesz się na zakup konstrukcji od Stalmex, nasza ekipa fachowców zadba o jej profesjonalny montaż. Garaż blaszany należy bowiem złożyć z gotowych już części. Powinno zająć to chwilę, a przy większych konstrukcjach nie więcej niż kilkanaście godzin, choć zależne jest to od takich czynników jak pogoda czy metraż garażu.

Przed rozstawieniem takiej konstrukcji konieczne jest przygotowanie gruntu. Na powierzchnię należy położyć fundament, wylewkę betonową lub płytę z tego materiału, punktowe bloczki betonowe czy kostkę brukową. Wiele wskazówek na ten temat znajdziesz już na naszym blogu. Zachęcamy więc do odwiedzenia go, gdzie odkryjesz wiele ciekawy i praktycznych porad!

Następnie wszystko oddajesz już w nasze ręce. Wkraczamy do akcji przygotowani i Twój garaż blaszany będzie gotowy już w kilka godzin.

Garaż blaszany bez pozwolenia – czy jest to możliwe?

Czy na garaż blaszany trzeba mieć pozwolenie? Okazuje się, że nie zawsze! Musi zostać spełnionych kilka warunków, aby wystarczyło samo zgłoszenie go:

 • garaż blaszany bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę postawisz wtedy, kiedy jego metraż nie przekracza 35 m2,
 • kolejny warunek głosi, że na powierzchni 500 m2 działki taka budowla jest jedna.

Szczegółowo opisane wytyczne w tej kwestii zostały zawarte w dokumencie znanym jako Prawo Budowlane, a mówiąc konkretniej – w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. i Art. 29. Wyłączenie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Tam bardzo dokładnie uściślono też postępowanie w przypadku innych tego typu zabudowań. Widnieje tam między innymi zapis:

Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:

14) wolno stojących:

a) parterowych budynków gospodarczych,

b) garaży,

c) wiat

– o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

15) przydomowych:

a) ganków,

b) oranżerii (ogrodów zimowych)

– o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Tak oto prezentują się niektóre przepisy dotyczące budowy blaszaka. Należy wziąć je pod uwagę i na ich podstawie dokładnie zaplanować przebieg prac i wszystkich działań budowlanych.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości, udaj się do odpowiedniego organu w Twoim mieście lub gminie, a tam z pewnością uzyskasz wiele informacji. Warto też czasem skonsultować swoje wizje z architektem, ponieważ on z pewnością ma sporą wiedzę na ten temat. Jednak to nie koniec wytycznych związanych z tą kwestią.

Garaż blaszany pozwolenie czy zgłoszenie?

Jeśli więc Twoja budowa blaszaka mieści się w określonych wyżej ramach, wystarczy Ci zgłoszenie do odpowiedniego organu 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęciem działań w Urzędzie Miasta lub w Starostwie Powiatowym.

Jednak czasem pozwolenie na budowę będzie Ci potrzebne. Dzieje się tak wtedy, kiedy garaż blaszany będzie o powierzchni zabudowy większej niż wspomniane 35 m2 lub kiedy na każde 500 m2 powierzchni działki przypada więcej niż jeden z obiektów małej architektury (w tym przypadku mamy na myśli garaż blaszany).

To niejedyny taki przypadek. Otóż jeżeli planujesz postawić garaż blaszany, aby również spełniał funkcję warsztatu, nie wystarczy zgłoszenie. Taki obiekt budowlany podlega już nieco innym wytycznym.

Czy na garaż blaszany trzeba mieć pozwolenie? Jego odległość od granicy działki

Budowa garażu to przedsięwzięcie, w którym nie tylko należy uwzględnić to, czy uzyskanie pozwolenia na budowę jest konieczne. Musisz także wziąć pod uwagę odległość, jaką interesujący nas obiekt budowlany musi mieć od granicy działki.

Zasada jest taka, że powinna ona wynosić 3 metry, jeśli na ścianie nie ma okna bądź drzwi. W sytuacji, gdy są one zamieszczone na powierzchni, to odległość zwiększa się o 1 metr, czyli łącznie odstęp ma mieć 4 metry.

Kolejną wytyczną to kwestia związana z odległością Twojego garażu blaszanego od ściany budynku na posesji sąsiada. Ma być on oddalony o co najmniej 8 metrów, kiedy mamy na myśli domek jednorodzinny, blok, gdzie zamieszkuje wiele osób lub nawet budynek użyteczności publicznej.

Jednak jest jeszcze jeden dokument, do którego koniecznie należy zajrzeć, jeśli planuje się budowę garażu blaszanego. Chodzi o Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Co ważne, jest on różny w zależności od miejsca, gdzie mieszkasz i jesteś zameldowany. Przepisy w nim zawarte dotyczą lokalnego projektu tego, jak ma wyglądać dany teren. Stąd też pragniemy wyraźnie podkreślić, że niektóre wcześniej wskazane wartości mogą się od siebie różnić. Zachęcamy do dokładnego rozeznania się na ten temat.

Blaszany garaż a odległość od sąsiadującej drogi

Jeśli chcesz postawić blaszany garaż na swojej działce, już wiesz, kiedy potrzebujesz pozwolenia, a kiedy wystarczy zgłoszenie. Dowiedziałeś się także, jakie odległości powinny zostać zachowane od sąsiadującej posesji, a także czym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Teraz chcielibyśmy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, a jest nim odległość, jaka ma być między garażem a drogą. Otóż wszystko zależy od tego, jaka droga sąsiaduje z Twoją działką. Na przykład, jeśli jest to gminna szosa, to odstęp wynosi 6 metrów.

FAQ:

 • Kiedy pozwolenie na garaż blaszany jest konieczne?

Pozwolenie na budowę garażu blaszanego jest konieczne, kiedy będzie on miał powierzchnię większą niż 35 m2. Potrzebujesz tego dokumentu także wtedy, gdy liczba takich obiektów na każde 500 m2 działki będzie przekraczać 1. Pozwolenie na budowę garażu blaszanego jest też konieczne na przykład, jeżeli ma być on warsztatem lub oddziałuje na środowisko.

 • Kiedy zrobisz to bez pozwolenia na budowę garażu blaszanego?

Budowę garażu blaszanego bez pozwolenia rozpoczniesz wtedy, kiedy zgłosisz taki zamiar. Jednak musi zostać tu spełnionych kilka warunków. Między innymi nie może mieć on więcej niż 35 m2, a także musi być on jedynym takim obiektem na przestrzeni 500 m2. Zgłoszenia dokonaj najlepiej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych.

 • Jakie zalety ma garaż blaszany?

Otóż jest to miejsce, gdzie bezpiecznie przechowasz różne przedmioty, związane z aktywnościami sezonowymi, ogrodnictwem czy po prostu postawisz tam swoje auto. Ponadto jego budowa jest o wiele tańsza od garażu murowanego, a sam czas stawiania konstrukcji potrwa tylko kilka godzin.