Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany? 

Przygotowanie podłoża pod garaż blaszany ma decydujący wpływ na trwałość całej konstrukcji oraz jej zgodność z oczekiwaniami inwestora. Nawet zaawansowany technicznie garaż dostępny w naszej ofercie nie będzie wyglądał po montażu tak, jak powinien, jeśli nie zostanie w prawidłowy sposób osadzony na gruncie i zakotwiczony do miejsc nośnych. Na szczęście jest kilka rozwiązań tego problemu. Różnią się ceną, trudnością realizacji oraz możliwością zastosowania na konkretnej działce. Odpowiadamy szczegółowo na pytanie, jak przygotować podłoże pod garaż blaszany.

Warto przede wszystkim zdefiniować swoje oczekiwania oraz przeanalizować koszty związane z inwestycją, które mogą diametralnie różnić się pomiędzy sobą. Wszystkie rozwiązania są dobre i sprawdzą się jako element nośny blaszaka, wymagają jednak zakupu przede wszystkim różnych materiałów, bez których nie da się rozpocząć pracy i jej przeprowadzić w prawidłowy, bezpieczny sposób. 

Przed rozpoczęciem pierwszych etapów prac warto skontaktować się z pobliskim składem budowlanym i ocenić koszty zakupu różnych materiałów, w tym np. betonu, kostki czy płyt chodnikowych. Zamówiony garaż powinien stać na gruncie dopasowanym do obciążenia generowanego przez sam blaszak, jak i zaparkowany w nim pojazd. 

Jak wykonać podłoże pod garaż blaszany – najważniejsze informacje 

1. Starannie przygotowane podłoże jest warunkiem idealnego montażu.

NIEZALEŻNIE OD TEGO, JAKI BĘDZIE PRZYGOTOWANY RODZAJ PODŁOŻA, TEREN MUSI BYĆ STARANNIE WYRÓWNANY I WYPOZIOMOWANY

2. Zasadniczo wyróżniamy cztery sposoby przygotowania podłoża.

  • Jednym z najbardziej popularnych i najlepszych rozwiązań jest wykonanie wylewki betonowej. Fundament pod garaż blaszany powinien być powiększony o minimum 10 cm z każdej strony konstrukcji i mieć grubość przynajmniej 20 cm.
  • Kostka brukowa również może posłużyć do przygotowania podłoża pod konstrukcję. Jej obszar również powinien być większy o 10 cm z każdej strony konstrukcji.
  • Kolejnym rozwiązaniem są płyty chodnikowe, które układa się pod ścianami nośnymi. Bardzo ważne jest, aby były one dobrze wypoziomowane, dlatego podczas betonowania powinno się raz za razem sprawdzać głębokość ich montażu. Osoba montująca płyty chodnikowe powinna również sprawdzić przekątne od rogu do rogu. Jeśli dwukrotnie uzyska tę samą wartość, Twój garaż będzie później ustawiony pod kątem prostym.
  • Podbudowa punktowa sprawdzi się w momencie, kiedy nie jesteś pewny lokalizacji konstrukcji lub planujesz jej montaż tylko tymczasowo. Jest to stosunkowo najtańsze rozwiązanie. Wymiar podbudowy punktowej powinien wynosić co najmniej 30 cm x 30 cm. Im większa i cięższa konstrukcja, tym większe powinny być poszczególne punkty podparcia. Garaż o wymiarach 3 m x 6 m powinien mieć co najmniej sześć takich punktów.

3. Po zamontowaniu konstrukcji stalowej bardzo ważne jest przymocowanie jej do przygotowanego podłoża. W ten sposób konstrukcja zyskuje odpowiednie podparcie. Kotwiczenie możesz wykonać sam lub zlecić to nam (usługę tę wykonujemy za dodatkową opłatą: tylko do betonu powyżej 15 cm.

Jak przygotować podłoże pod garaż – najpopularniejsze rozwiązania 

Jakie podłoże pod garaż blaszany warto wybrać? Takie, które będzie odpowiednio wytrzymałe w stosunku do prognozowanej częstotliwości jego użytkowania oraz wagi pojazdów zaparkowanych wewnątrz. W naszej firmie proponujemy  pięć rodzajów podłoża pod garaż blaszany, które zagwarantują – oczywiście przy prawidłowym przygotowaniu – odpowiednią sztywność i podparcie całej konstrukcji. 

Wylewka betonowa 

Jednym z najbardziej popularnych i najlepszych rozwiązań jest wykonanie wylewki betonowej. Powinna ona być powiększona o minimum 10 cm z każdej strony konstrukcji i mieć grubość przynajmniej 15 cm wykonane zbrojenie Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany wykonane z betonu? Należy przede wszystkim wybrać optymalny rodzaj betonu, który będzie wystarczająco odporny na pękanie, a przy tym także nie nadszarpnie zbyt mocno domowego budżetu. 

Dobrze sprawdzi się standardowy beton o oznaczeniu B25 lub B30, najlepiej kupiony bezpośrednio z pobliskiej betoniarni. Wylewka betonowa jest odporna na użytkowanie i zapewnia wiele lat intensywnej eksploatacji, nawet w przypadku parkowania pod blaszakiem dużych pojazdów czy maszyn. Oczywiście wylewka betonowa pod garaż blaszany powinna wypoziomowana. Dobrze jest wykorzystać drewniany szalunek, który należy wypełnić przed zalaniem betonem gruboziarnistym kruszywem, nie zapominając o zbrojeniu. Materiał ten zwiększy trwałość całej konstrukcji. 

podłoże pod garaż
podłoże z kostki pod garaż

Kostka brukowa 

Kostka brukowa również może posłużyć do przygotowania podłoża pod konstrukcję. Jej obszar, podobnie jak w przypadku wylewki betonowej, powinien być

większy o 10 cm z każdej strony konstrukcji po obrysie garażu. W stosunku do wylewki betonowej rośnie jednak cena oraz trudności związane z jej prawidłowym ułożeniem. Sam zakup kostki brukowej to bowiem tylko początek – istotniejsze jest podłoże, które zabezpieczy kostkę przed zapadaniem się i wypaczaniem prostych linii. Warstwy powinny być minimum dwie – poziomująca oraz wyrównująca. Dochodzi także spora trudność związana z równym ułożeniem. Przy podłożu z kostki brukowej pod elementy pionowe konstrukcji wymagane są punktowe podpory o średnicy co najmniej 20 cm i głębokości 80 cm.

jak wykonać podłoże pod garaż

Płyty chodnikowe 

Kolejnym rozwiązaniem są płyty chodnikowe, które układa się pod ścianami nośnymi. Ten rodzaj podłoża pod garaż blaszany sprawdzi się w momencie, kiedy nie jesteś pewny lokalizacji konstrukcji lub planujesz jej montaż tylko tymczasowo. Jest to stosunkowo najtańsze rozwiązanie.Bardzo ważne jest, aby były one dobrze wypoziomowane. Osoba montująca płyty chodnikowe powinna również sprawdzić przekątne od rogu do rogu. Jeśli dwukrotnie uzyska tę samą wartość, Twój garaż będzie później ustawiony prosto. To kolejne popularne rozwiązanie i zarazem także alternatywą do kostki brukowej czy fundamentu betonowego .Koszt zakupu bloczków betonowych jest oczywiście najniższy i wynosi tak naprawdę jedynie kilkadziesiąt złotych.

jak zrobić podłoże pod garaż blaszany
podloże pod konstrukcję blaszaną

Podbudowa punktowa 

Wymiar podbudowy punktowej powinien wynosić co najmniej 30 cm x 30 cm. Im większa i cięższa konstrukcja, tym większe powinny być poszczególne punkty podparcia. Garaż pojedynczy  powinien mieć co najmniej sześć takich punktów – istotne jest, aby każdy z nich stykał się z dolnymi ścianami garażu całą swoją powierzchnią. W ten sposób uzyskasz spójne i pewne połączenie z podłożem. 

jak przygotować podłoże pod garaż
jak przygotować teren pod garaż

fundament betonowy 

Dobrym rozwiązaniem  jest wykonanie fundamentu betonowego. Fundament  na wysoką stabilność zamontowanego garażu blaszanego należy rozmiar dopasować tak, aby garaż stał centralnie na środku fundamentu.

jakie podłoże pod garaż
podłoże pod garaż blaszany

Do czego służy garaż blaszany? 

Garaż blaszany to wolnostojąca konstrukcja przeznaczona do parkowania różnego typu pojazdów, w tym (zależnie od gabarytów) aut osobowych, motocykli czy pojazdów wolnobieżnych. Budowa oparta jest na stalowych kątownikach oraz pojedynczych blachach trapezowych, które gwarantują nam, jako konstruktorom, możliwość dostosowania konkretnego modelu do oczekiwań nabywcy. Oferujemy garaż blaszak w formie jednostanowiskowej oraz dwustanowiskowej, modele z blachy kolor wybrany przy składaniu zamówienia, a także garaże ocynkowane i blaszaki drewnopodobne. Wszystkie łączy to, że nabywca może je postawić na jednym z czterech podłoży, które wraz ze wszystkimi szczegółami opisaliśmy poniżej, różni natomiast wygląd zewnętrzny oraz funkcjonalność. 

Jak przygotować podłoże pod garaż? 

Wiemy już, jak wykonać podłoże pod garaż blaszany, nie wiemy natomiast, jak go zakotwiczyć do wybranych powyżej elementów konstrukcyjnych. Kotwiczenie ma ogromne znaczenie dla wytrzymałości całej konstrukcji, dlatego tak ważne jest, aby skutecznie zespolić obrys garażu z podłożem w jak największej liczbie miejsc. Możesz to zadanie zrobić samodzielnie lub skorzystać z naszej oferty. Wykonujemy za dodatkową opłatą mocowanie garażu tylko do wylewki betonowej powyżej 15 cm.

FAQ: 

  • Jakie podłoże pod garaż blaszany warto wybrać? 

Podłoże pod garaż blaszany, niezależnie od jego wielkości i rodzaju, warto oprzeć na jednym z czterech materiałów – doskonale sprawdzą się bloczki betonowe, kostka brukowa, płyty betonowe oraz wylewka betonowa. 

  • Czy podłoże pod garaż ma duże znaczenie? 

Zdecydowanie tak. Dobre podłoże pod garaż blaszany ma decydujący wpływ na jego stabilność przez cały okres użytkowania. 

  • Komu zlecić wykonanie wylewki betonowej lub ułożenie kostki brukowej?

Wykonanie fundamentu betonowego warto zlecić lokalnej firmie remontowo-budowlanej lub cały proces przeprowadzić samodzielnie.