Ile metrów od granicy działki można postawić garaż blaszany?

Garaż to miejsce, w którym nie tylko przechowasz auto, ale także różnego rodzaju sezonowe artykuły, takie jak rolki, rowery, narty czy nawet baseny dmuchane. Poza tym możesz składować w nim sprzęty przydatne do pracy w ogrodzie. Jest on wielofunkcyjny, toteż wiele osób decyduje się na postawienie go na swoim podwórku, najchętniej w dyskretnym miejscu. Jednak ile metrów od granicy działki można postawić garaż blaszany? Dziś rozważymy właśnie tę kwestię.

Czy warto postawić garaż blaszany?

Zacznijmy od tego, dlaczego warto rozważyć budowę garażu blaszanego. Odpowiedź jest prosta – ze względu na szereg zalet, które niesie za sobą to rozwiązanie. Prezentujemy Ci niektóre z nich:

 • Szybki i łatwy montaż to zdecydowanie coś, co wyróżnia ten garaż wolnostojący. Można je postawić w krótkim czasie oraz bez większych problemów.
 • Budowa garażu murowanego jest zdecydowanie droższa niż postawienie garażu blaszanego. Niskie koszty tego przedsięwzięcia wpłyną więc pozytywnie na Twój budżet.
 • Trwałość — blaszane garaże są odporne na warunki atmosferyczne, co oznacza, że będą służyć przez wiele lat.
 • Oszczędność miejsca, ponieważ mogą być mniejsze niż ich murowane odpowiedniki. Dzięki temu doskonale zaprojektujesz przestrzeń na swojej działce.
 • Personalizacja — blaszane garaże mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb. W Stalmex znajdziesz szeroki wybór tych produktów w różnych rozmiarach i kolorach. Wszystko dlatego, aby Twój garaż blaszany w pełni pasował do Ciebie oraz Twoich preferencji.

Garaż wolno stojący obok domu — jak go postawić?

Przejdźmy teraz do tego, na co należy zwracać uwagę podczas stawiania garażu blaszanego. Po pierwsze przed planowanym rozpoczęciem pracy przygotuj odpowiednio przestrzeń i poznaj jej dokładny metraż. Później przyjdzie pora na fundament lub inny rodzaj podłoża (którego przygotowanie opisaliśmy we wpisie Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany?). Następnie montaż wykonają pracownicy Stalmex. I gotowe!

Pamiętaj jednak, że proces budowy garażu może się różnić w zależności od danego producenta czy modelu garażu. Są bowiem większe i mniejsze konstrukcje, a niektóre z nich wymagają nieco bardziej czasochłonnego montażu. Jednak z pomocą fachowców z Stalmex wszystko pójdzie zgodnie z planem!

Budowa garażu blaszanego a pozwolenie

Otóż garaż blaszany w polskim prawie możesz postawić bez pozwolenia na budowę w dwóch przypadkach, które zostały ściśle określone w dokumencie, jakim jest Prawo Budowlane. Dokładnie chodzi o ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. i Art. 29. Wyłączenie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Mianowicie punkt 14. mówi o tym, że „nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych, budowa:”

[…]

wolno stojących:

a) parterowych budynków gospodarczych,

b) garaży,

c) wiat

– o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.

[…]

Jeśli natomiast garaż blaszany:

 • ma być warsztatem,
 • jego metraż będzie większy niż wspomniane wcześniej 35 m²,
 • będzie bezpośrednio oddziaływał na środowisko
 • lub jeśli chcesz być właścicielem dwóch takich konstrukcji na terenie mniejszym niż 500 m²,

Twoim obowiązkiem jest uzyskanie pozwolenia na te ruchy.

Przejdźmy jednak do najbardziej interesującej nas dziś kwestii, czyli wymagane odległości garażu od granicy działki budowlanej.

Ile metrów od granicy działki można postawić garaż blaszany?

Jak już się pewnie domyślasz, nie zawsze jest możliwe postawienie go w dowolnym miejscu działki. Otóż odległość garażu blaszanego od granicy działki, jeśli ściana nie ma okna ani drzwi, to 3 metry — kiedy znajduje się na niej któreś z wymienionych, odległości od granicy działki musi wynosić 4 metry.

Z kolei od ściany innego budynku położonego na sąsiedniej działce musi być oddalony o minimum 8 metrów. Mowa tu równie o zabudowie jednorodzinnej, budynku mieszkalnym zbiorowym oraz publicznym.

Bardzo ważnym dokumentem w tej sprawie jest Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To akt prawny, który określa sposób zaplanowania danego obszaru na poziomie lokalnym. Zawiera on informacje dotyczące przeznaczenia terenu, zasad zabudowy, infrastruktury oraz ochrony środowiska. MPZP pozwala na określenie ograniczeń i zasad, jakim powinny odpowiadać budynki. Z tego względu odległości od granicy działki mogą się nieco różnić, dlatego warto zajrzeć do tego dokumentu.

Odległość garażu od drogi

Skoro znasz już odległość garażu blaszanego od granicy działki, czas na informacje dotyczące drogi. Otóż należy rozróżnić tutaj poszczególne jej rodzaje. Stąd też na drodze gminnej musi zostać zachowana odległość 6 metrów, na wojewódzkiej oraz powiatowej jest to 8, 10 na krajowej, 20 na ekspresowej i 30 na autostradzie.

FAQ:

 1. Jakie są zalety zdecydowania się na postawienie garażu blaszanego na działce?

Garaż blaszany to świetne miejsce do przechowywania rzeczy i sprzętów, na które nie masz miejsca w domu. Stąd też wiele osób trzyma w nim artykuły sezonowe, takie jak rowery, rolki czy narty. Bez wątpienia przyda się ogrodnikom. Poza tym to tańsza alternatywa dla garażu murowanego i możesz dostosować długość garażu i jego metraż do swoich potrzeb.

 1. Czy pozwolenia na budowę garażu blaszanego jest obowiązkowe?

To zależy, czy Twój planowany garaż blaszany ma więcej niż 35 m² oraz, czy w promieniu 500 m² znajduje się inny tego typu budynek. Jeśli nie, to znaczy, że możesz działa śmiało, czyli bez pozwolenia na budowę. Prawo budowlane dokładnie określa te warunki w art. 29.

 1. Ile metrów od granicy działki można postawić garaż blaszany?

Odległości od granicy do ściany garażu, na której nie ma żadnych okien ani drzwi to 3 metry. Jeśli natomiast ma ona wymienione elementy, usytuowanie garażu musi znajdować się o metr dalej. Poza tym zasady są określane indywidualnie dla każdego regionu w akcie prawnym o nazwie Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.