Jak zakotwiczyć garaż blaszany? Mocowanie garażu do podłoża

Nie bez powodu garaże blaszane znajdują się na wielu posesjach. Są one praktyczną alternatywą dla tych murowanych, których budowa wymaga więcej czasu, zaangażowania oraz pieniędzy. Dobrze znane nam blaszaki, ponieważ z taką nazwą na co dzień możemy się spotkać, są więc szybsze w instalacji, zwłaszcza kiedy korzystasz z usług takiej firmy jak Stalmex. Twoim zadaniem będzie jedynie przygotowanie podłoża pod konstrukcję oraz późniejsze przytwierdzenie jej. Dziś zajmiemy się tą ostatnią kwestią, czyli jak zakotwiczyć garaż blaszany?

Jakie zalety ma garaż blaszany?

Tak jak już wspomnieliśmy, na zakup garażu blaszanego decyduje się wiele osób – i to nie bez powodu! Chcielibyśmy teraz zaprezentować Ci kilka jego zalet. Oto one!

  • Garaż blaszany jest bardzo prosty i szybki w montażu. Eksperci z naszej firmy stawiają konstrukcję w maksymalnie kilka godzin!
  • Poza tym zapewniamy także dostawę garażu blaszanego na wskazany adres. Twoim zadaniem będzie przygotowanie podłoża, a później wykonasz kotwiczenie garażu.
  • Dodatkowo tego typu konstrukcja jest o wiele bardziej przyjazna dla budżetu niż garaż murowany. By go postawić, potrzebujesz drogich materiałów budowlanych, a sam proces trwa zdecydowanie dłużej.
  • Garaże blaszane zamówisz w ciekawych wersjach kolorystycznych. Biel, szarość, grafit i zieleń to tylko niektóre z naszych propozycji. Nie można przejść również obojętnie obok modeli pokrytych blachą drewnopodobną, przywodzącą na myśl dąb czy ciemny orzech. Taki garaż blaszany z pewnością świetnie wkomponuje się w charakter posesji, dopasowując się do stolarki okiennej, drzwiowej oraz ogrodzenia.

Jaki garaż blaszany wybrać? Podpowiadamy!

Przede wszystkim dopasuj go do swoich potrzeb oraz do metrażu posesji. W naszej ofercie znajdziesz garaże blaszane jednostanowiskowe i dwustanowiskowe – dla właścicieli więcej niż jednego samochodu lub po prostu dla tych, który zdecydowanie potrzebują dużo miejsca na sprzęt i przyrządy ogrodnicze, narzędzia do majsterkowania czy na rower, rolki, narty i tym podobne.

Ponadto rozważ także kwestię bramy. Jeżeli zależy Ci na tym, aby garaż zajmował jak najmniej miejsca, postaw na modele z bramą uchylną. Jest ona zbudowana tak, aby po otwarciu znaleźć się na prowadnicach, zamontowanych tuż pod sufitem. Poza tą opcją otrzymasz w Stalmex też garaże blaszane z bramą dwuskrzydłową, czyli z klasycznym mechanizmem – niezmiennie wielu konsumentów stawia właśnie na nią, ze względu na prostotę i funkcjonalność. Poza tym istnieje możliwość dodania do niego furtki czy okna – wszystko zależy od Ciebie i Twoich potrzeb!

Nie zapomnij o estetyce! Tak jak pisaliśmy wcześniej, oferujemy garaże w różnych wersjach kolorystycznych. Nie ukrywajmy, że ten fakt ma także znaczenie, jeśli weźmie się pod uwagę projektowanie przestrzeni, jaką jest ogród.

Jak zakotwiczyć garaż blaszany?

Przejdźmy jednak do najbardziej interesującej nas dziś kwestii, czyli do tego, jak zakotwiczyć garaż blaszany. Pragniemy uściślić, że montaż garażu blaszanego leży po stronie naszej ekipy. Jednak to Twoim zadaniem jest zakotwiczyć go do przygotowanego przez Ciebie wcześniej podłoża. Należy to zrobić jak najszybciej, aby cała konstrukcja była bezpiecza oraz stabilna. W innym przypadku silny podmuch wiatru naruszy ją, a nawet spowoduje jej przesunięcie czy podniesienie się do góry. To z kolei stanowi bezpośrednio zagrożenie nie tylko dla przedmiotów, które są w niej składowane, ale i dla zdrowia czy życia ludzi.

Jednak jak zakotwiczyć garaż blaszany? Otóż zależy to od podłoża. Należy mieć również świadomość, że garaż blaszany nie ma gotowych otworów, dzięki którym przymocowałbyś je do fundamentu, kostki brukowej czy bloczków betonowych. Dlatego też wierci się je dopiero wtedy, kiedy konstrukcja jest już zmontowana i postawiona na podłożu. Istnieje jednak kilka kroków, które niemal zawsze wykonuje się podczas kotwiczenia:

  • przygotuj potrzebne narzędzia (kotwy, wkrętarkę, młotek czy klucz) , o których nieco więcej piszemy w następnym akapicie,
  • następnie sprawdź, gdzie garaż blaszany najlepiej dolega do podłoża,
  • właśnie w te miejsca wkręć kotwy za pomocą narzędzi.

Kotwiczenie garażu blaszanego – jakich narzędzi potrzebujesz?

Przede wszystkim potrzebujesz kotew. Są one dostępne w różnych rodzajach, jednak do przymocowania garażu najbardziej odpowiednie są stalowe. Umieścisz je za pomocą wkrętarki, chociaż przyda Ci się również do tego młotek bądź klucz, jeśli będzie potrzeba dodatkowego dokręcenia kotew. Najlepiej, jeżeli postawisz na te w rozmiarze 10 × 100 mm, 10 × 120 mm lub 10 × 140 mm. W zależności od metrażu garażu blaszanego stosuje się od 6 do 12 takich mocowań.

Jak zakotwiczyć garaż blaszany w fundamencie?

Wylewka betonowa to pierwsza opcja przygotowania podłoża pod tego typu konstrukcję. Będzie ona odpowiednia szczególnie dla garaży o większym metrażu, ponieważ jest bardzo stabilna.

To o czym należy pamiętać, to kwestia związana z montowaniem prętów czy zamieszczaniem na betonie elementów stalowych. Nie trzeba robić tego przed montażem całej konstrukcji. Najpierw ekipa złoży go, a następnie możesz wykonać kotwiczenie garażu blaszanego. Jeśli gdzieniegdzie między fundamentem a ścianami występują szpary, nie martw się – to normalne, że wylewka jest czasem nierówna. Jednak przytwierdzenie garażu blaszanego nie może nastąpić w tych miejscach. Poszukaj więc przestrzeni, gdzie ścianki wraz z podłożem stykają się i działaj!

Jak przymocować garaż blaszany do podłoża z bloczków fundamentowych?

Bardzo wiele garaży blaszanych jest osadzanych właśnie na bloczkach. Jeżeli zostały one prawidłowo umieszczone w ziemi, to znaczy są wkopane głęboko, są nieruchome oraz nie ma żadnych wolnych przestrzeni pomiędzy ściankami a bloczkami, możesz przystąpić do kotwiczenia.

W tym przypadku oprócz kotew niektórzy decydują się na skorzystanie z haków stworzonych z drutu zbrojeniowego. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej wzmocnić stabilność całej konstrukcji, co jest niezwykle istotne w kwestii bezpieczeństwa – zarówno Twojego, jak i przedmiotów, które chcesz przechowywać w swoim garażu blaszanym.

Jak zakotwiczyć garaż blaszany do kostki brukowej?

Kostka brukowa to kolejny rodzaj podłoża, na które także decydują się konsumenci. Przytwierdzenie garażu blaszanego do tego typu powierzchni wiąże się z wcześniejszym jej wzmocnieniem. Podłoże pod kostkę musi mieć dwie warstwy – poziomującą i wyrównującą. Wszystko dlatego, aby kostka brukowa pozostała stabilna. W innym przypadku większy wiatr spowoduje naruszenie dolnej części konstrukcji, a w rezultacie garaż blaszany przesunie się bądź oderwie od podłoża. Zakotwiczenie wykonasz za pomocą wspomnianych już dziś narzędzi oraz kotew.

Ile kosztuje kotwiczenie garażu blaszanego?

Kotwiczenie garażu blaszanego nie jest drogim przedsięwzięciem. Narzędzia takie jak wkrętaka, młotek czy klucz wielu z nas ma w swoich domach. Jeśli nie, z pewnością pożyczysz je na moment od sąsiada, znajomego czy kogoś bliskiego. Chyba że chcesz akurat zainwestować w nowy sprzęt – będzie to doskonała okazja!

Tak naprawdę Twoim jedynym wydatkiem będzie zakup kotew. Jedna sztuka to koszt od kilku do kilkunastu złotych. Zależy to oczywiście od jej rodzaju, rozmiaru czy materiału, z którego ją stworzono. Warto wrócić także uwagę na zestawy kotew, zwłaszcza jeśli dużo majsterkujesz. Takie rozwiązanie niekiedy jest bardzo korzystne.

FAQ:

  1. Jak przytwierdzić garaż do podłoża, na którym wylano fundament?

Garaż najlepiej dolega w miejscach, gdzie ścianki stykają się z wylewką. Stąd też to właśnie tam wkręć kotwy. Fundament nigdy nie jest idealnie równy, więc zwróć szczególną uwagę na tę kwestię. W zależności od metrażu konstrukcji zastosuj od 6 do 12 kotew. Oczywiście liczba ta może się zmienić.

  1. Jak zakotwiczyć garaż blaszany do bloczków fundamentowych?

By zakotwić blaszak do bloczków z betonu, najpierw sprawdź, czy są one dobrze umieszczone w ziemi. Później skorzystaj z kotew. Czasem dodatkowo stosuje się haki z drutu zbrojeniowego. Wszystko po to, aby konstrukcja była jeszcze bardziej stabilna oraz bezpieczna.

  1. Jak zakotwić garaż blaszany do kostki brukowej?

Garaż blaszany na kostce brukowej to rozwiązanie, na które także decydują się nasi klienci. Kotwy stalowe trzpieniowe będą skutecznie mocowały garaż, jeśli podłoże pod kostką zostanie wcześniej odpowiednio wzmocnione.