Garaż ocynkowany czy akrylowy? Jaką blachę wybrać na garaż?

Garaż blaszany to niemała inwestycja finansowa, lecz także jedna z bardziej opłacalnych. Obiekt ten znacznie zwiększa komfort parkowania samochodu w obrębie własnej działki, jak i może stanowić wygodne miejsce do przechowywania różnych przedmiotów, urządzeń ogrodowych czy narzędzi remontowych. Podstawowym kłopotem jest jednak wybór odpowiedniego poszycia. Co jest lepszym rozwiązaniem – garaż ocynkowany czy akrylowy? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, gdyż oba mają swoje wady i zalety. Warto poznać je zdecydowanie bliżej.

Blacha akrylowa czy blacha ocynkowana – co jest lepszym rozwiązaniem?

Podczas zakupu nowego garażu blaszanego większość nabywców zwraca uwagę raczej głównie na kwestie widoczne już na pierwszy rzut oka. Na rozmiar – ten powinien pasować do wielkości działki i odpowiadać potrzebom mieszkańców, na sposób otwierania bramy czy też na trudności wynikające z procesu instalacji. To jednak tylko początek długiej listy najważniejszych kwestii do oceny przed ostatecznym przelaniem wynagrodzenia producentowi.

Równie istotnym zagadnieniem jest oczywiście poszycie, które wbrew pozorom powinno zajmować jedno z czołowych miejsc w checkliście zakupowej. Otóż rodzaj materiału użytego do produkcji konstrukcji garażu, dachu oraz bocznych ścian, ma decydujący wpływ na:

 • estetykę – atrakcyjny garaż blaszany doskonale wpłynie na estetykę przydomowej przestrzeni, dlatego warto wybrać taki materiał, który będzie wyglądał dobrze w zestawieniu z kolorem i motywem przewodnim całej elewacji;
 • trwałość – wszystkie garaże blaszane powinny na jak najdłuższy czas zachować swój fabryczny wygląd. W końcu nie są zbyt tanie, a ich montaż jest stosunkowo wymagający i angażujący. Materiał użyty do ich produkcji ma na to decydujący wpływ;
 • cenę – garaże wykonane z blachy ocynkowanej oraz blachy akrylowej znacznie różnią się pomiędzy sobą ceną, która to ma bezpośrednie przełożenie także na ostateczny koszt zakupu gotowego obiektu.

Jak zatem widać, aby zamówić garaż blaszany zgodny ze swoimi oczekiwaniami i wymaganiami, zdecydowanie warto zaczytać się głęboko w jego opis i precyzyjnie przeanalizować materiał, z którego wykonano poszycie.

Garaż ocynkowany czy akrylowy – zalety obu rozwiązań

Blacha wykorzystywana do produkcji garaży może zostać wykończona w toku jej produkcji na dwa sposoby – ocynkiem lub akrylem. Oba są do siebie łudząco podobne w pierwszych fazach produkcji. Prawdziwe i doskonale widoczne na pierwszy rzut oka różnice pojawiają się dopiero w ostatecznej fazie produkcji poszycia.

Jakie są zalety i cechy blachy ocynkowanej?

Blacha ocynkowana jest poddawana przed jej montażem procesowi cynkowania ogniowego, który polega na otoczeniu jej w całości bardzo cienką warstwą cynku, odpornego przede wszystkim na korozję. Rozwiązanie to jest praktykowane w każdej gałęzi przemysłu, w której to wykorzystuje się standardowe blachy, lecz poddawane w trakcie użytkowania wielu niekorzystnym warunkom atmosferycznym.

Zalety blachy ocynkowanej:

 • niska cena – blacha wykończona jedynie procesem cynkowania jest przede wszystkim tania. Wynika to zarówno z nieskomplikowanego procesu produkcji, jak i niskiej ceny samego cynku. To oznacza, że wybierając blachę ocynkowaną, można bez większych wyrzeczeń zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Z niską ceną wiążą się także nity – u większości producentów standardowe nity nie wymagają żadnej dopłaty.
 • krótkie terminy – blacha pokryta warstwą cynku jest dostępna w zasadzie „od ręki” u większości producentów. To sprawia, że podczas zakupu garażu wykonanego właśnie z niej, można liczyć na szybki termin realizacji – wielokrotnie krótszy niż w przypadku każdego innego rodzaju blachy;
 • wysoka wytrzymałość – ocynk w zasadzie całkowicie zabezpiecza blachę przed ryzykiem korozji. Ma to szczególnie duże znaczenie właśnie w przypadku garaży, które w końcu montuje się siłą rzeczy wyłącznie na zewnątrz;
 • możliwość pomalowania garażu po zakupie – kolejną zaletą, lecz tylko dla samodzielnych majsterkowiczów, jest możliwość wykończenia powierzchni blachy ocynkowanej samodzielnie za pomocą specjalnych lakierów rozpuszczalnikowych.

Ta ostatnia zaleta jest przez wiele osób uznawana za największą, lecz czy jest taka w rzeczywistości? Niestety nie – samodzielne malowanie blachy, nawet wykorzystując w tym celu najdroższe wałki i pędzle, rzadko daje rezultat zgodny z oczekiwaniami. Wynika to np. z braku możliwości dotarcia do ciasno spasowanych elementów czy ściekanie lakieru jeszcze w trakcie schnięcia. Standardową przypadłością jest także osiadanie na świeżo pomalowanej blasze różnorodnych zanieczyszczeń, które potrafią zniweczyć wszelkie starania nabywcy.

Zalety i charakterystyka blachy akrylowej

Blacha akrylowa to tak naprawdę blacha ocynkowana, lecz poddana dodatkowo procesowi malowania bezpośrednio u producenta. To zasadnicza różnica, która wbrew pozorom zupełnie zmienia charakterystykę całego garażu.

Zalety blachy akrylowej:

 • doskonała wytrzymałość – akryl stanowi kolejną przeszkodę dla niekorzystnych warunków atmosferycznych, przez co zabezpiecza całą konstrukcję na znacznie dłuższy czas niż sam ocynk;
 • atrakcyjny wygląd – blacha akrylowa jest pomalowana w zakładzie produkcyjnym jeszcze przed montażem, przez co jej wygląd jest w zasadzie nieskazitelny. Blachę akrylową maluje się zawsze w specjalnych pomieszczeniach i za pomocą lakierów niedostępnych dla zwykłych majsterkowiczów. Można wybrać jeden z wielu kolorów z palety RAL;
 • mnóstwo sposobów na wyrażenie siebie – każdy element garażu może zostać wykonany z blachy w zupełnie innym kolorze – np. czarne drzwi można połączyć z jasnoszarym korpusem. W efekcie można stworzyć garaż, który będzie wyglądał praktycznie tak samo, jak elewacja danego domu.

Nie oznacza to jednak, że blaszaki akrylowe mają same zalety. Za wadę warto uznać nieco wyższą cenę, ta wynika bowiem z potrzeby uruchomienia oddzielnej linii produkcyjnej dla jednego, konkretnego zamówienia, oraz dłuższy czas realizacji. To jednak niewielka „cena” jak za atrakcyjny wizualnie garaż z blachy, który będzie wyglądał w rezultacie tak samo, jak sam dom.

Garaż blaszany ocynk czy akryl – które rozwiązanie jest lepsze?

Akryl czy ocynk – jaka blacha na garaż sprawdzi się najlepiej? To pytanie stawia sobie mnóstwo klientów, lecz niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Każdy inwestor potrzebuje bowiem czegoś zupełnie innego.

 • Garaż wykonany z blachy ocynkowanej sprawdzi się idealnie wszędzie tam, gdzie liczy się niska cena, a kwestia dopasowania go wizualnie do elewacji spada na dalszy plan. To świetny wybór również np. na dużą działkę, szczególnie wtedy, gdy nie będzie stał tuż przy głównym domu, jak i do aranżacji bardziej nowoczesnych, nieco industrialnych. Ocynk jest często wybierany także przez przedsiębiorców, którzy stawiają jednorazowo kilkanaście-kilkadziesiąt garaży dla swoich klientów czy pracowników.
 • Garaż z blachy akrylowej jest świetnym rozwiązaniem dla bardzo wymagających osób, które chcą go zabezpieczyć i użytkować przez wiele kolejnych lat, jak i dopasować idealnie do elewacji swojego domu. To wybór bez żadnych kompromisów i półśrodków, gdyż poszczególne barwy można ze sobą dowolnie łączyć i uzyskać w ten sposób zupełnie nietypowe połączenia.

Garaż ocynkowany czy akrylowy? Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Warto wybrać takie, które spełni wszelkie Twoje potrzeby.

FAQ:

 • Co jest lepsze, garaż ocynkowany czy akrylowy?

Garaż ocynkowany jest surowy, lecz tani i łatwodostępny, podczas gdy akrylowy – nieco droższy, choć można go wykończyć wieloma różnymi kolorami.

 • Garaż ocynkowany czy akrylowy – co wybrać?

Garaż ocynkowany sprawdzi się idealnie wśród osób, które liczą na niską cenę oraz dużą trwałość. Akrylowy z kolei stanowi najlepsze rozwiązanie wszędzie tam, gdzie istotna jest również estetyka.

 • Czy rodzaj blachy ma wpływ na użytkowanie garażu blaszanego?

Zdecydowanie tak – blacha ocynkowana jest surowa i może ulec szybszemu zużyciu niż blacha akrylowa, która jest w dodatku pomalowana grubą warstwą lakieru.