Jak dbać o garaż blaszany?

Garaż blaszany to nie tylko schronienie dla naszego samochodu, ale również miejsce, które często pełni wiele innych funkcji – od warsztatu po schowek na narzędzia. Garaże blaszane, podobnie jak wszystkie konstrukcje metalowe znajdujące się na zewnątrz, są narażone na wpływ różnych czynników atmosferycznych. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dbać o garaż blaszany, aby służył Ci przez wiele lat? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w utrzymaniu Twojej konstrukcji w dobrej kondycji przez długi czas!

Jak dbać o garaż blaszany

Jak dbać o garaże blaszane? Zacznij od wyboru miejsca

Zacznijmy od samego początku, ponieważ dbanie o tego typu konstrukcję zaczyna się już przed jej montażem! Otóż decydując się na postawienie na swojej posesji garażu blaszanego, kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej będzie wydzielić na działce taki kawałek przestrzeni, aby dostęp do blaszaka nie był niczym ograniczony. Co ważne, mamy tutaj nie tylko swobodne dojście do bramy. Istotne jest bowiem by móc obejść ściany garażu. Wszystko dlatego, że co jakiś czas należy sprawdzać, czy nie osadza się na nich mech, czy rdza. W takim przypadku należy dokładnie umyć blaszaka – o tym jednak trochę później!

Idealnie byłoby również, gdyby garaż blaszany był osłonięty przed podmuchami wiatru. Jeśli więc tylko masz taką możliwość, postaw go na przykład za domem – nie na otwartej przestrzeni. Jednak tutaj kluczową rolę odgrywa także fundament.

Blaszane garaże a dobry fundament

Przejdźmy więc do kwestii związanej z fundamentem. Kiedy wybierzesz już miejsce, czas zastanowić, jaki będzie dla Ciebie najlepszy. Cała konstrukcja musi być dobrze przytwierdzona do podłoża. Klienci najczęściej wybierają następujące rozwiązania.

 • Wylewka betonowa – doskonałe rozwiązanie do długotrwałego użytkowania. Powinna mieć 10 cm zapasu z każdej strony oraz wysokość 15 cm. Kluczowe jest też wykonanie solidnego zbrojenia, co zwiększy wytrzymałość i trwałość budynku.
 • Kostka brukowa – kolejna opcja do rozważenia. Ten rodzaj fundamentu wymaga jednak starannego przygotowania podłoża, aby zapewnić stabilność i równość powierzchni.
 • Bloczki betonowe lub płyty chodnikowe – te rozwiązania sprawdzą się, jeśli planujesz montować garaż tylko na pewien czas. Są one nieco mniej trwałe i stabilne w porównaniu do innych opcji.
 • Podbudowa punktowa – o wymiarach co najmniej 30 cm na 30 cm. Będzie ona dobra dla garaży o mniejszych wymiarach i obciążeniu.

Garaż postawiony na każdym z wymienionych fundamentów musi być później dobrze zakotwiczony. Jest to konieczne, aby zabezpieczyć konstrukcję przed porwaniem podczas silnych podmuchów wiatru. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przygotowania podłoża pod garaż blaszany oraz jego mocowania go, zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami na blogu Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany? oraz Jak zakotwiczyć garaż blaszany? Mocowanie garażu do podłoża.

Jak dbać o garaż blaszany? Regularne czyszczenie oraz konserwacja

Regularne czyszczenie garażu blaszanego jest kluczowe, by pozostał on ze swoim właścicielem przez długie lata. Usuwanie brudu i kurzu nie tylko poprawia wygląd garażu, ale także zapobiega korozji. Pamiętaj, aby miejsca pokryte mchem zawsze dobrze oczyszczać. Zaleca się przeprowadzanie takiej czynności co najmniej raz w roku. Używaj do tego łagodnych detergentów i unikaj twardych szczotek, które mogą uszkodzić powierzchnię blachy. Możesz umyć garaż za pomocą myjki ciśnieniowej.

Konserwacja garażu blaszanego jest równie ważna, co jego czyszczenie. Powinna obejmować regularne sprawdzanie stanu blachy oraz ewentualne naprawy. Poniżej przedstawiamy listę kroków, które powinny być podjęte w ramach konserwacji garażu blaszanego – wszystko po to, by przetrwał on z Tobą upalne lata, mroźne zimy czy jesienne słoty!

 • Sprawdzenie stanu blachy – poszukiwanie oznak korozji lub uszkodzeń mechanicznych.
 • Malowanie – zabezpieczenie konstrukcji przed korozją poprzez nałożenie warstwy farby antykorozyjnej. W przypadku naszych konstrukcji wystarczy robić to raz na kilka lat, jeśli konstrukcja został pokryty farbą podkładową – jest on bowiem wysoce odporny na działanie wilgoci. Z kolei modele z konstrukcji ocynkowanej nie wymagają tego zabiegu.
 • Uszczelnianie – zapewnienie, że połączenia między podłożem a ścianami są szczelne, aby zapobiec wlewaniu się wody do wnętrza.

Usuwanie zanieczyszczeń z dachu garażu

Nie można zapominać o regularnym czyszczeniu dachu garażu blaszanego – najwięcej brudu gromadzi się właśnie tam. Znajdujące się w pobliżu drzewa zrzucają na niego liście lub drobne gałęzie, co z czasem może prowadzić do jego uszkodzenia. Co więcej, pod wpływem deszczu i wiatru na dachu gromadzą się zanieczyszczenia. Wpływają one na jego wygląd i funkcjonalność. Regularne sprzątanie dachu to kluczowy element dbania o garaż blaszany, który nigdy nie powinien być pomijany!

Jak dbać o garaż z blachy i chronić go przed korozją?

Podstawowym krokiem w zabezpieczaniu garażu blaszanego przed korozją jest regularne sprawdzanie stanu powierzchni. Wszelkie oznaki rdzy powinny być natychmiast naprawiane. W tym celu można zastosować specjalne preparaty antykorozyjne, które tworzą na powierzchni metalu ochronną warstwę. Warto pamiętać, że nasze konstrukcje są pokryte specjalną farbą podkładową bądź zostały ocynkowane. Jeśli jednak garaże blaszane pokrywa miejscami rdza, jak najszybciej ją usuń. Możesz wykorzystać do tego delikatny papier ścierny. Jeśli zrobisz to w porę, to korozja nie zaatakuje całego obiektu.

Zadbaj także o wygląd garażu i jego otoczenie

Warto zadbać również o wygląd zewnętrzny oraz otoczenie blaszaka. Garaż jest ważnym elementem przestrzeni ogrodowej i powinien estetycznie się z nią komponować. Dlatego zwracaj uwagę na to, aby jego blaszane ściany były zawsze czyste. Jeśli więc pragniesz uatrakcyjnić wygląd garażu blaszanego, zacznij od utrzymania go w porządku!

Nie zapominaj także o otoczeniu garażu – powinien on być umieszczony w zadbanej i uporządkowanej przestrzeni. Nie gromadź w jego sąsiedztwie zbędnych przedmioty czy odpadów. Mogą wpływać negatywnie na ogólny wygląd ogrodu. Pamiętaj, że garaż i jego otoczenie to wizytówka Twojej posesji, dlatego warto poświęcić trochę czasu na czynności porządkowe.

Jak dbać o garaż z blachy? Drzwi i okna

Drzwi i okna w garażu blaszanym są elementami, które także wymagają regularnej konserwacji. Ich kondycja wpływa na bezpieczeństwo i funkcjonalność całego garażu. Przede wszystkim, należy regularnie sprawdzać stan zawiasów, zamków i uszczelek. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń niezbędna jest natychmiastowa naprawa. Pamiętaj, że zaniedbane drzwi czy brama prowadzą do poważnych problemów, takich jak przecieki czy kłopoty z otwieraniem i zamykaniem.

W przypadku konserwacji okien kluczowe jest utrzymanie ich w czystości oraz sprawdzenie stanu uszczelek. Regularne mycie okien pozwoli na lepsze doświetlenie wnętrza garażu, a sprawne uszczelki to gwarancja lepszej izolacji termicznej. Warto również zwrócić uwagę na stan ram okiennych – jeżeli zauważysz jakiekolwiek oznaki korozji, jak najszybciej zajmij się ich renowacją.

FAQ:

 • Dlaczego ważne jest odpowiednie umiejscowienie garażu blaszanego?

Odpowiednie umiejscowienie garażu blaszanego jest ważne ze względu na dostęp do wszystkich jego ścian. Pozwala to na regularne sprawdzanie, czy na ich powierzchni nie osadza się mech i rdza. Ponadto dobrze będzie, jeśli blaszaki zostaną osłonięte przed podmuchami wiatru.

 • Jak dbać o garaże blaszane? Jaki możesz wybrać fundament?

Popularne opcje fundamentów dla garaży blaszanych to: wylewka betonowa, kostka brukowa, bloczki betonowe lub płyty chodnikowe oraz podbudowa punktowa. Wybór zależy od długotrwałości użytkowania, stabilności, obciążenia i metrażu garażu.

 • Jak dbać o garaż blaszany?

Kluczowe w konserwacji garażu blaszanego jest regularne czyszczenie go, sprawdzanie stanu blachy, ewentualne malowanie, uszczelnianie i usuwanie zanieczyszczeń z dachu.

 • Jak dbać o garaż z blachy i chronić go przed korozją?

Aby zabezpieczyć garaż blaszany przed korozją, należy regularnie sprawdzać stan powierzchni i natychmiast naprawiać wszelkie oznaki rdzy. Pamiętaj jednak, że nasze blaszaki są pokryte farbą podkładową lub zostały ocynkowane – nadało im to dużą odporność na działanie wilgoci.