Jaki kojec wybrać dla psa?

Pytanie o to, jaki kojec będzie odpowiedni dla naszego pupila, pojawia się stosunkowo często. Zarówno duże psy, jak i rasy o niewielkich rozmiarach, potrzebują swojego własnego kąta. Dopasowanie modelu nie jest jednak proste – zwłaszcza jeśli mamy do wyboru wiele różniących się do siebie propozycji. Chcesz zainwestować w odpowiednio dobrany kojec? W takim razie koniecznie zapoznaj się z dostępnymi rodzajami. Wybierając kojec, musisz pamiętać o tym, by był on dopasowany nie tylko do wielkości psa, ale również jego potrzeb i cech.

Jaki kojec wybrać dla psa?

Dlaczego warto kupić kojec?

Kojec dla psa z powodzeniem można wykorzystywać nie tylko w środku, ale i na zewnątrz. Okiełznanie energii psa jest w wielu przypadkach istotną kwestią; kojec pozwala również na wyciszenie się zwierzęcia i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. A kojce do postawienia w ogrodzie zapewnią zwierzakowi całkowitą swobodę ruchu.

Jeśli pies przebywa w kojcu od najmłodszych lat, wówczas łatwiej jest mu uspokoić się i wyciszyć wtedy, gdy przebywa w środku. Kojec może stanowić dodatkowe legowisko, umożliwiające spokojny sen i wypoczynek. Jeśli masz na względzie jego bezpieczeństwo, to dobrze byłoby zachęcać psa do przebywania w kojcu również podczas prac porządkowych w ogrodzie.

Materiał i rozmiar kojca

Kojec można znaleźć praktycznie w każdym rozmiarze – te ogrodowe potrafią zapewnić swobodę dla każdej rasy. Jeśli pies potrzebuje sporo ruchu, z powodzeniem można zdecydować się np. na kojec 6 × 3 m. Poszczególne produkty różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Świetnie sprawdza się drewno, szczególnie jako wygodna podłoga. Kojec dla psa może też z powodzeniem zawierać elementy metalowe, ocynkowane. To najlepsze rozwiązanie dla dużych, silnych psów. Taka konstrukcja jest też ciężka, więc niestraszne są jej także trudne warunki atmosferyczne.

Co dla małego psa? Kojec odpowiedni dla niewielkich ras

Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, który odznacza się niewielkim rozmiarem, to duża konstrukcja nie jest niezbędna, ale dobrze byłoby zainwestować w kojec dla psa z dachem, dzięki czemu nie będzie on mógł opuszczać kojca bez zezwolenia właściciela. Małe zwierzaki lubią bowiem próbować przeskakiwać przez kojec, jeśli ten jest stosunkowo niski. Takie rozwiązanie pozwoli temu zapobiec.

Kojec dla dużego psa – jaki wybrać?

Duży kojec dla psa sprawdzi się w przypadku ras olbrzymich. W przypadku psów stróżujących, najlepsze kojce to konstrukcje o wysokich ścianach, ale również z daszkiem. Czworonóg nie będzie miał możliwości przeskoczenia ścian kojca, ale stabilna konstrukcja z metalu zapobiegnie też jego przesunięciu czy uszkodzeniu.

Kojec dla szczeniaka

Dobry kojec dla szczeniaka powinien być bezpieczny, ale też komfortowy. Jest doskonałym rozwiązaniem na przykład dla hodowców bądź osób, które opiekują się miotem szczeniąt. Wybór kojca jest kluczowy – w przypadku szczeniąt najlepiej zainwestować w prostą konstrukcję. Idealnie sprawdzą się konstrukcje ze szczeblami. Taki kojec dla psów nie będzie w żaden sposób ograniczał widoczności zwierzaka. Będzie on mógł w każdej chwili swobodnie obserwować otoczenie i reagować na bodźce, które do niego dojdą. Szczebelki w kojcu to również możliwość utrzymywania kontaktu wzrokowego z właścicielem, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w pierwszych dniach oraz tygodniach przebywania psa w kojcu.

Jakie są atuty zakupu kojca dla szczeniąt? Przede wszystkim nasze małe pupile będą zawsze bezpieczne – nawet podczas naszej nieobecności. Zwierzak w kojcu nie będzie miał możliwości samodzielnego przemieszczenia się po posesji, zatem będzie doskonale chroniony. Jakie są wady takiego legowiska? Zagroda jest dość trudno przesuwalna, dzięki czemu szczenięta nie mają możliwości wyjścia. Taką konstrukcję trudno przesunąć nawet wtedy, gdy w zagrodzie będzie znajdowało się kilka dorastających psów.

Wymiary kojca dla psa – jakie powinny być?

Dobry kojec dla psa powinien być dopasowany do rozmiaru pupila. Dobrze byłoby sprawdzić, czy klatka zapewnia odpowiednią dawkę ruchu. Odpowiedni ciężar ma również kluczową rolę – ważne, by psy nie były w stanie samodzielnie przesuwać klatki. Kojce mogą mieć ocynkowane ściany, a także obrotowe miski, co znacznie ułatwia opiekowanie się psem. 

Najczęściej występują trzy rodzaje kojców:

  • 2 × 2 m – tego typu kojec z powodzeniem można wybrać dla małych psów,
  • 3 × 2 m – to idealny kojec dla ras o średniej wielkości – z pewnością zachowają swobodę,
  • 4 × 2 m i więcej – takie konstrukcje to wybór dla dużych psów, które będą miały odpowiednią ilość miejsca, by czuć się tam komfortowo,

Kojec dla zwierzęcia w domu – jak przyzwyczaić psa?

Kojce często okazują się wspaniałym pomysłem na zapewnienie zwierzakowi własnej, bezpiecznej przestrzeni. Jak jednak sprawić, by pies chciał tam przebywać? Do tego, by pies korzystał z zakupionego przez nas kojca, konieczna będzie odrobina cierpliwości. Wiele zależy od temperamentu, jak również usposobienia psa; ogromny wpływ na to, czy czworonóg chętnie będzie siedział w kojcu, ma również jego wiek. Najlepiej przyzwyczajać zwierzę od małego, dzięki czemu pies będzie kojarzył kojec z bezpieczeństwem i spokojem.

Dla wielu psów kojec jest zupełnie nowym elementem, który pojawia się w jego życiu. W przypadku małych psów przyzwyczajenie będzie przebiegało sprawnie; starsze psy mogą potrzebować nieco więcej czasu.

Zachęć psa do wejścia do kojca

Jeśli zdecydowałeś się kupić kojec, to może się zdarzyć, że pies będzie potrzebował dodatkowej zachęty do przebywania w nim. Jak to zrobić? Możesz na przykład sam usiąść w kojcu i zapraszać go aktywnie do wejścia. Ważne, by nagradzać psa zawsze, gdy uda mu się wejść do środka. Pies może dostawać smakołyk także wtedy, gdy wykona jakieś polecenie już w środku kojca.

Czuwanie przy kojcu

Jeśli nasz pupil będzie już swobodnie poruszał się między kojcem a otwartą przestrzenią, wówczas dochodzimy do etapu czuwania. Polega on na tym, że właściciel psa po prostu siedzi obok zamkniętego w kojcu psa. Nie powinno się wtedy patrzeć w kierunku pupila ani w żaden sposób go zaczepiać – zwłaszcza wtedy, gdy wydaje on z siebie piski lub wycia. Zachowanie to polega wyłącznie na tym, by pies, który jest w kojcu, po prostu czuł naszą obecność.

Takie dźwięki, jak skomlenie czy szczekanie mogą być dla nas oczywiście trudne do przeżycia. Warto jednak od razu dodać, że owe odgłosy z czasem zamilkną, bo zwierzak po prostu się uspokoi. Obecność ukochanego właściciela na pewno doda mu odwagi i sprawi, że dzielnie będzie znosił swój stan. Wraz z upływem czasu warto zwiększać swój dystans. Najpierw warto siedzieć tuż obok, po kilku dniach można umościć się metr od niego, po pewnym czasie dwa metry, aż w końcu czuwanie dochodzi do momentu, w który właściciel po prostu siedzi niedaleko. Można wtedy przeglądać media społecznościowe lub czytać książkę – nie ma to większej różnicy. Najważniejsze jest czuwanie przy psie do momentu, aż ten się nie uspokoi.

Gdzie postawić kojec dla psa?

Jeśli masz małego pieska, to kojec dla Twojego pupila musi znajdować się w takim miejscu, w którym będzie on czuł się bezpieczny. Najlepiej umieścić go na przestrzeni, która przylega bezpośrednio do ściany domu, garażu lub budynku gospodarczego. Kojec dla psa może być również samodzielną konstrukcją na terenie ogrodu; nie powinien on jednak przylegać bezpośrednio do płotu, gdyż przechodzący ludzie lub przejeżdżające samochody mogłyby drażnić naszego pupila. Duży kojec można postawić w głębi ogrodu, dzięki czemu nasz pupil będzie obserwował całą otaczającą go przestrzeń.

FAQ:

  • Jaki kojec dla dużego psa wybrać?

Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie duży kojec dla psam metalowy. To dość ciężka konstrukcja, której pies nie będzie w stanie samodzielnie przesunąć. Wymiary to najczęściej 4 × 2 m i więcej.

  • Który kojec dla szczeniaka będzie odpowiedni?

Warto zainwestować przede wszystkim w taki kojec dla psa, który pozwoli na skupienie maluchów. Najlepiej sprawdzi się kojec, który ma prostą konstrukcję w formie zagrody. Sprawdzi się drewniana podłoga i szczebelki.

  • Czy kojec dla psa może stać w ogrodzie?

Tak, kojec dla psa może stać w ogrodzie. Należy jednak wybrać zacienione miejsce i pamiętać o tym, by sam kojec nie przylegał do płotu posesji.