Jak zrobić podłoże pod domek ogrodowy?

Domek ogrodowy to wspaniałe rozwiązanie dla osób pragnących stworzyć w swoim ogrodzie dodatkową przestrzeń do przechowywania narzędzi, przyrządów ogrodniczych czy też i sezonowych przedmiotów, takich jak rolka do węża ogrodowego, grill lub rower. Jednak bardzo kluczowe w tej kwestii jest odpowiednie przygotowanie podłoża, na którym domek narzędziowy będzie się znajdować. Dlatego właśnie dziś zastanowimy się, jak zrobić podłoże pod domek ogrodowy, aby było ono stabilne i bezpieczne.

Domek ogrodowy – dlaczego warto mieć go na swojej posesji?

Tak jak już wspomnieliśmy domek ogrodowy stanowi dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystać do przechowywania narzędzi ogrodowych, sprzętu rekreacyjnego, grillów, rowerów i wielu innych przedmiotów. Dzięki temu posesja staje się bardziej uporządkowana, a w domu można zaoszczędzić miejsce.

Poza tym to świetna alternatywa dla garażu – niestety nie wszyscy na swojej działce mają wystarczająco dużo miejsca, aby go postawić. Domek ogrodowy jest znacznie mniejszy, a i tak stwarza atrakcyjną przestrzeń do przechowywania. Poza tym inwestują w niego osoby, które chcą sobie stworzyć mały, przydomowy warsztat. Jest to bardzo kompaktowe rozwiązanie – eksperci dołożyli wszelkich starań, aby konstrukcja była jak najbardziej funkcjonalna.

Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy – o tym musisz pamiętać!

Przejdźmy jednak do konkretów. Stabilne podłoże domku narzędziowego to podstawa bezpieczeństwa dla całej konstrukcji. Będą się przecież znajdowały w jej wnętrzu różne przedmioty, których wartość z pewnością jest niemała. Poza tym nierzadko przebywają w nim także różne osoby. Dlatego też przed montażem domku narzędziowego i jego fundamentu, należy dobrze zorganizować przestrzeń oraz przygotować grunt.

Należy zaplanować miejsce przeznaczone na domek

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad odpowiednim miejscem na podłoże pod domek ogrodowy. Należy wybrać taką lokalizację, gdzie konstrukcja ta nie będzie przeszkodą w poruszaniu się po posesji. Bardzo istotne są tutaj rozmiary domku ogrodowego. Pamiętaj również o dostępności światła słonecznego oraz ochronie przed wiatrem, zwłaszcza od strony drzwi. To właśnie przez nie do wnętrza domku może wedrzeć się silny podmuch, naruszając całą konstrukcję. Po wybraniu odpowiedniego miejsca można przystąpić do przygotowania terenu.

Istotne jest oczyszczenie podłoża

Po określaniu lokalizacji bardzo istotnym krokiem jest posprzątanie tego terenu. Należy bowiem usunąć z niego wszelkie śmieci, wystające korzenie czy też i kamienie. Mogą one później trwale uszkodzić powierzchnie domku narzędziowego, a to niestety będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Jak zrobić podłoże pod domek narzędziowy? Możliwe rozwiązania

W końcu przyszedł czas na przygotowanie podłoża pod domki narzędziowe. Jednakże przed tym warto dokładnie poznać rozwiązania, które w tej sytuacji będą bezpieczne oraz zapewnią świetne zabezpieczenie dla domku narzędziowego. Najczęściej tę konstrukcję stawia się na:

 • wylewce betonowej, czyli na betonowym fundamencie,
 • kostce brukowej,
 • bloczkach betonowych.

Przyjrzyjmy się więc im nieco bliżej!

Co położyć pod domek narzędziowy? Wylewka betonowa

Wykorzystanie betonowego fundamentu to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Wszystko dlatego, że domek ogrodowy po odpowiednim zakotwiczeniu będzie na nim najbardziej stabilny. Pozostanie on niewzruszony na silniejsze podmuchy wiatru. Na postawienie domku narzędziowego właśnie w taki sposób decydują się właściciele większych konstrukcji.

Jak ustawić domek narzędziowy na betonowym fundamencie? Otóż beton powinien być wylany o co najmniej 15 cm wyżej w stosunku do wcześniej przygotowanego podłoża. Nie zapomnij o zbrojeniu, czyli metalowych prętach. Poza tym beton musi mieć powierzchnię większą minimalnie 10 cm z każdej strony. Oznacza to, że wszystkie ściany domku ogrodowego będą miały 10 cm tzw. zapasu. Jeśli równo ustawi się domek narzędziowy na takiej powierzchni, to z pewnością spędzi długie lata w Twoim ogrodzie.

Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy – kostka brukowa

Stawianie konstrukcji ogrodowych na kostce brukowej, w tym interesujących nas dziś domków narzędziowych, to także bardzo popularny wybór. Bardzo istotną kwestią jest tutaj to, aby odpowiednio wzmocnić kostkę.

Najpierw należy więc wykopać dół na głębokość od 10 lub nawet i 40 cm – wszystko tym przypadku zależy od konstrukcji domku oraz tego, co chcesz w nim przechowywać. Następnie rozkłada się w nim równomiernie warstwę żwiru lub żużlu, który można ewentualnie wymieszać z piaskiem. Później układa się podsypkę piaskową – jej zadaniem jest stabilizacja. Dopiero na taką podstawę należy ustawić równo kostkę brukową.

Jak zrobić podłoże pod domek ogrodowy? Bloczki betonowe

Przed postawieniem domku narzędziowego na bloczkach betonowych, należy dokładnie upewnić się, że są one stabilnie osadzone. Jak jednak sprawić, by cała konstrukcja była bezpieczna i dobrze osadzona? Odpowiedź znajduje się poniżej!

 • Zacznij od wykopania dołu o głębokości 25-30 cm, a następnie umieść w nim 7 lub 10-centymetrową warstwę piasku i wyrównaj go. Wiele osób korzysta tutaj z zagęszczarki.
 • Później przychodzi czas na geowłókninę, na której rozłożysz ponownie warstwę piasku o takiej samej grubości jak wcześniej.
 • Na nią z kolei kładzie się 10 cm tłucznia (frakcja 31-65 mm), którą także musisz ubić.
 • Na tłuczeń przychodzi kruszywo/podsypka o frakcji 16 mm. Czas na kolejne ubijanie i zagęszczanie.
 • Teraz śmiało możesz postawić bloczki betonowe. Pamiętaj, że ich liczba zależy od metrażu Twojego domku narzędziowego!

Myślisz o postawieniu domku narzędziowego bezpośrednio na trawie?

Postawienie domku narzędziowego z metalu bez wcześniejszego przygotowania podłoża wiąże się z pewnym ryzykiem. Wszystko dlatego, że fundament, kostka brukowa czy bloczki betonowe zapewniają solidne osadzenie konstrukcji. Bez tego przy wystąpieniu intensywnych opadów deszczu i silnych podmuchów wiatru, domek ogrodowy będzie narażony na zniszczenia. Jeśli więc chcesz cieszyć się idealnym stanem domku narzędziowego, warto zakupić i przygotować odpowiednie podłoże – będzie to dobra inwestycja na przyszłość!

Jak dbać o domek ogrodowy?

O domek ogrodowy warto odpowiednio zadbać, nie tylko w kwestii przygotowania podłoża. Co prawda konstrukcja ta została wykonana z wysokiej jakości materiału – jest on bowiem odporna na niskie i wysokie temperatury, światło słoneczne oraz wilgoć. Jednakże jeśli zauważysz na jego powierzchni jakieś zabrudzenia, warto je wyczyścić, unikając twardych szczotek – wystarczy gąbeczka lub ściereczka. Korzystaj z letniej wody oraz odpowiedniego detergentu.

Domki narzędziowe od Stalmex to gwarancja nie tylko funkcjonalności, ale także i estetyki. Wszystko dlatego, że zostały one wykonane z drewnopodobnej blachy. Jesteśmy przekonani, że wspaniale wkomponuje się ona w atmosferę Twojego ogrodu.

FAQ:

 • Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy?

Stabilny teren domku narzędziowego jest niezbędny dla bezpieczeństwa całej konstrukcji. Zacznij od wyznaczenia ternu, uwzględniając rozmiary domku, dostępność światła słonecznego oraz ochronę przed wiatrem, szczególnie od strony drzwi.

 • Jak przygotować podłoże pod domek na narzędzia z kostki brukowej?

Kostka brukowa to bardzo popularna alternatywa dla tradycyjnej wylewki. By bezpiecznie i stabilnie ją rozłożyć, pamiętaj o rozłożeniu warstwy żwiru oraz podsypki, a dopiero na niej umieść kostkę.

 • Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy z bloczków betonowych?

Solidny fundament będą stanowiły także bloczki betonowe. Muszą one jednak zostać ułożone na podłożu z piasku i innych materiałów, które zostaje wielokrotnie utwardzone.

 • Czy można postawić domek narzędziowy bezpośrednio na trawie?

Postawienie domku narzędziowego bez wcześniejszego przygotowania podłoża może wiązać się z ryzykiem uszkodzeń konstrukcji w przypadku silnych opadów deszczu lub mocnych podmuchów wiatru. Dlatego zaleca się inwestycję w odpowiednie podłoże dla domku narzędziowego, aby zapewnić mu solidne osadzenie i ochronę przed uszkodzeniami