Okna w garażu blaszanym – czy są potrzebne i dlaczego warto je mieć?

Okna w garażu blaszanym – czy są potrzebne? Argumenty za i przeciw takiej decyzji są zupełnie różne, warto jednak zwrócić na nie uwagę podczas zakupu i w ten sposób dostosować garaż blaszany do swoich oczekiwań i wymagań. Możliwości wykorzystania naturalnego światła dziennego jest bez liku – od zwiększenia bezpieczeństwa poczynając, aż na większym komforcie użytkowania garażu kończąc. Okna w garażu blaszanym – czy warto je kupić? Odpowiadamy!

okna w garażu blaszanym

Jakie korzyści niesie ze sobą dostęp światła dziennego w blaszaku?

Dostęp światła dziennego w garażu blaszanym przynosi wiele korzyści i doskonale wiedzą o tym właściciele blaszaków wyposażonych w ten element konstrukcyjny. Część z nich wpływa na komfort, np. na dopływ świeżego powietrza, a część na bezpieczeństwo użytkowania.

  • Naturalne oświetlenie zapewnia znacznie lepszą widoczność wnętrza, co ułatwia wykonywanie różnych czynności, takich jak drobne naprawy czy przechowywanie przedmiotów. Wielu majsterkowiczów docenia głównie to, że podczas prac wykonywanych w blaszaku nie muszą uchylać całej bramy – wystarczą same okna garażowe, które wpuszczą do wnętrza dokładnie tyle światła, ile jest potrzebne. Uchylanie bramy jest nie dość, że niekomfortowe, gdyż równa się dopuszczeniu do wnętrza także np. chłodu czy gryzoni, lecz także dość niebezpieczne. Wnętrze może bowiem wtedy ocenić także złodziej.
  • Światło dzienne jest również niezwykle ważne dla roślin, które mogą być przechowywane w blaszaku. Rośliny wrażliwe na warunki atmosferyczne, takie jak kwiaty czy zioła, będą miały lepsze warunki do wzrostu i rozwoju dzięki naturalnemu światłu, które wpada wprost do wnętrza przez oszklenie. Promienie słoneczne są istotne dla wszystkich gatunków, dlatego bez okna ich uprawa byłaby w zasadzie niemożliwa.
  • Dodatkowo dostęp światła dziennego wpływa pozytywnie na samopoczucie osób korzystających z garażu. Jasne i dobrze oświetlone pomieszczenie stwarza przyjemniejszą atmosferę i może zwiększyć komfort np. parkowania samochodu, jeśli we wnętrzu nie ma dodatkowego źródła światła, np. żarówki.
  • Uchylone okna zapewniają również na cyrkulację powietrza, co może być szczególnie ważne podczas wykonywania prac naprawczych, aby zapewnić odpowiednią wentylację i uniknąć nagromadzenia szkodliwych substancji. Ponadto możliwość uchylenia okna pozwala na szybkie przewietrzenie w razie pracy i obróbki mechanicznej lub po zaparkowaniu samochodu.
  • Dzięki oknom możesz także podnieść poziom bezpieczeństwa. Parkowanie pojazdu w ciemnej przestrzeni blaszaka bywa niebezpieczne, podobnie jak chodzenie po jego wnętrzu po ciemku, gdy np. na podłodze znajduje się wiele sprzętu ogrodniczego.

Jak zatem widać, okno w przypadku garażu blaszanego ma ogromnie wiele zalet. Mimo że część z nich można uznać wyłącznie za fanaberię, to inne mogą stanowić prawdziwe za lub przeciw dokonaniu inwestycji.

Czy warto mieć okno w garażu blaszanym? Wpływ na wentylację

Montaż okien w garażu blaszanym może mieć wpływ na cyrkulację powietrza. Warto zauważyć, że dodatkowe okna umożliwiają lepszą wentylację pomieszczenia, co może być korzystne podczas wykonywania prac naprawczych lub przechowywania przedmiotów wymagających odpowiedniej cyrkulacji powietrza. 

Proces skutecznej wymiany powietrza jest szczególnie korzystny dla schnięcia filcu anty-kondensacyjnego, który może być nasycony wilgocią po opadach atmosferycznych. Filc ten to specjalna powłoka, przyklejana do blachy dachowej, zdolna absorbować wilgoć. Jego główną funkcją jest zapobieganie skraplaniu się wody, która może gromadzić się na wewnętrznej powierzchni blachy dachowej, zwłaszcza podczas dni charakteryzujących się wysoką wilgotnością powietrza. 

Aby zoptymalizować mechanizm cyrkulacji powietrza, zaleca się dodatkowo zamontowanie kratki wentylacyjnej tuż przy dolnej krawędzi garażu. Alternatywnie, garaż może być wyposażony w dwa okna umieszczone na przeciwnych ścianach.

Możliwość uchylenia okna może także zwiększyć komfort przebywania wewnątrz garażu. Dodatkowo pozwala na przechowywanie w nim plonów i zbiorów Zatem czy warto mieć okno w garażu? Zdecydowanie tak!

Ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć okna i zadbać o ich szczelność. Dobrej jakości ramy i uszczelki mogą pomóc w minimalizacji strat ciepła oraz zapobieganiu przedostawaniu się kurzu czy wilgoci do wnętrza garażu. Dodatkowo warto rozważyć zastosowanie siatek przeciw owadom, które pozwolą na swobodną wentylację pomieszczenia bez ryzyka dostania się niechcianych gości.

Montaż okien w garażu blaszanym powierz profesjonalistom

Decyzja o włączeniu okna w konstrukcję blaszanego garażu lub domku ogrodowego powinna zostać podjęta już na etapie planowania. Konstrukcja tego obiektu musi być odpowiednio przygotowana do instalacji okna na jednej ze ścian garażu. Jest ono instalowane na zakładzie produkcyjnym bezpośrednio w ścianach, a następnie klient otrzymuje kompletną ścianę z zamontowanym oknem.

Przed rozpoczęciem procesu zamówienia warto zastanowić się nad najczęściej spotykanymi rozmiarami okien, takimi jak 100 x 60 cm lub 80 x 50 cm, które cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Są na tyle małe, że nie zwiększają nadmiernie ucieczki ciepła, lecz na tyle duże, że dopuszczają do wnętrza mnóstwo promieni słonecznych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przemyśleć także ich kolor. W asortymencie naszej firmy dostępne są odcienie: grafitowy, brązowy, biały, drewnopodobny złoty dąb oraz drewnopodobny orzech.

Czy garaż blaszany powinien mieć okna?

Okna w garażu mogą wprowadzić do wnętrza naturalne światło, poprawić jego wentylację oraz uczynić przestrzeń bardziej przyjazną dla użytkowników. Ponadto okna mogą być korzystne w przypadku garażu z dodatkowym pomieszczeniem użytkowym, na przykład warsztatem. Wprowadzenie okien powinno jednak być starannie przemyślane, biorąc pod uwagę funkcjonalność garażu oraz aspekty związane z bezpieczeństwem i ochroną przechowywanych przedmiotów.

Podsumowując: zaletą zamówienia okna jest możliwość korzystania zarówno z naturalnego światła, jak i uchylnej szyby. Wadą natomiast bywa cena, choć ta w stosunku do wielu korzyści nie jest zbyt wygórowana.

FAQ:

  • Czy garaż blaszany powinien mieć okna?

Okna w garażu blaszanym nie są obowiązkowe, choć są przydatne. Decyzja o ich instalacji zależy od indywidualnych potrzeb oraz przeznaczenia garażu. W przypadku, gdy służy on tylko do przechowywania pojazdów, można z nich zrezygnować, ale jeśli ma być również przestrzenią do pracy czy hobby, warto znaleźć w nim miejsce dla okien.

  • Jakie zalety dają okna w garażu blaszanym?

Okna w garażu blaszanym mają kilka zalet. Zapewniają dostęp do naturalnego światła, co jest korzystne zarówno dla widoczności, jak i dla oszczędności energii. Poprawiają również wentylację, co jest szczególnie ważne w przypadku pracy z narzędziami generującymi opary czy dym. Okna mogą również zwiększać estetykę budynku i jego wartość.

  • Jak zamontować okna w garażu blaszanym?

Montaż okien w garażu blaszanym powinien być wykonany przez specjalistów, aby zapewnić prawidłową instalację i uszczelnienie. Eksperci ocenią strukturę garażu, wybiorą odpowiednie okna oraz zadbają o ich bezpieczne i efektywne zamontowanie, biorąc pod uwagę wymagania izolacyjne i strukturalne budynku.