Czy garaże blaszane można stawiać zimą? 

Garaże blaszane cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli samochodów i stanowią dla wielu z nich alternatywę dla tradycyjnych garaży murowanych. Są praktyczne i często bardziej ekonomiczne. Jednak wielu potencjalnych użytkowników zastanawia się, czy garaże blaszane można stawiać zimą. Mroźne temperatury, śnieg i lód wydają się stanowić wyzwanie dla wielu działań wykonywanych na zewnątrz, ale czy faktycznie mają wpływ na montaż blaszanego garażu? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na ten temat.

Czym wyróżniają się garaże blaszane?

Garaże blaszane, np. z blachy ocynkowanej, to popularne konstrukcje przeznaczone dla osób poszukujących praktycznego i ekonomicznego miejsca do przechowywania pojazdów czy narzędzi ogrodowych. Są one wykonane z blachy, najczęściej akrylowej lub drewnopodobnej, odpornej na różne warunki atmosferyczne, co zapewnia długotrwałość i niezawodność takiego garażu. Blaszaki, jak są często nazywane wśród kupujących i producentów, są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych potrzeb, w tym do otoczenia.

Warto również wspomnieć o szybkości montażu garaży blaszanych. Ich konstrukcja jest zaprojektowana tak, aby proces instalacji był możliwie jak najprostszy i najszybszy. Wymaga to specjalistycznej wiedzy i umiejętności budowlanych, z tego względu większość firm oferuje usługi transportu i montażu, co dodatkowo ułatwia cały proces.

Jak stawiać garaże blaszane?

Stawianie garaży blaszanych to proces, który wymaga od inwestora odpowiedniego przygotowania i zaplanowania. Przede wszystkim, budowę garażu należy rozpocząć wyznaczeniem odpowiedniego miejsca na działce. Nie bez znaczenia jest także kwestia odsunięcia garażu od granicy działki na 3 lub 4 m, zależnie od tego, czy na danej ścianie planuje się okno, czy też nie. Następnie trzeba zdecydować o rozmiarach garażu – liczy się jego wysokość, szerokość i długość. Parametry te powinny być dostosowane do potrzeb użytkownika oraz wielkości pojazdu, który ma się w nim znajdować. Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia, jeżeli jest konieczne.

Następnym etapem jest zakup odpowiedniej konstrukcji garażu blaszanego. Dostępne są różne modele – od prostych konstrukcji jednostanowiskowych po bardziej skomplikowane wielostanowiskowe garaże. Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz budżetu, a także od ilości dostępnego miejsca. 

Po zakupie przystępuje się do przygotowania podłoża pod garaż blaszany. Niezbędne będzie zniwelowanie wszelkich nierówności, wgłębień czy grzbietów, wylanie betonu, wykonanie fundamentów, czy ułożenie kostki brukowej. Czasami wystarczy rozłożenie bloczków betonowych, jednak najlepiej to skonsultować z producentem. Najlepiej garaż blaszany stawiać na betonowej wylewce nieco większej niż sama konstrukcja. 

W ostatnim kroku przystępuje się do montażu. W tym celu najczęściej korzysta się z usługi producenta garażu, który dysponuje odpowiednim sprzętem i doświadczeniem i sprawi, że blaszany garaż ocynkowany czy akrylowy będzie trwały i bezpieczny.

Montaż garażu blaszanego polega na posadowieniu konstrukcji na wcześniej przygotowanym terenie.  Montaż rozpoczyna się od boków garażu, mocując jedną część do kolejnej, aż do postawienia całej konstrukcji dookoła. Na końcu montuje się  dach, a przed nim – poprzeczki, które wzmocnią całą konstrukcję i będą służyły jako powierzchnia oparcia poszycia dachowego. Większość elementów łączy się ze sobą za pomocą śrub o odpowiednim rozmiarze.  Ostatnim etapem jest kotwiczenie garażu do podłoża.

Warto również pamiętać o regularnej konserwacji garażu, która pozwoli na utrzymanie jego estetyki i funkcjonalności przez długie lata.

Czy możliwe jest stawianie garaży blaszanych zimą?

Wielu klientów zastanawia się, czy garaże blaszane można stawiać zimą. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale tylko w przypadku, gdy zostaną spełnione pewne warunki.

  • Głównym czynnikiem decydującym o tym, czy montaż garażu blaszanego jest możliwy zimą, są warunki pogodowe. Najlepszym momentem do postawienia garażu blaszanego w sezonie zimowym są dni bez śniegu, czyli w praktyce wtedy, kiedy słupek rtęci na termometrze wskazuje wartość powyżej zera, choć nie roztopy – wówczas montażyści oraz samochody mogą zakopać się w błocie. Montażu można dokonać również wtedy, gdy na podłożu zalega śnieg, a temperatura wynosi poniżej 0°C. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że to klient jest w takim przypadku zobowiązany do odśnieżenia miejsca montażu i dojazdu do niego przed pracą montażystów, a jeśli śnieg dalej pada, to także w trakcie wykonywanych robót.
  • Bezwzględnie należy unikać stawiania garażu na gruncie pokrytym lodem lub śniegiem – może to prowadzić do problemów ze stabilnością konstrukcji i nieprawidłowego wypoziomowania po nadejściu roztopów. Z tego względu tak istotne jest jak najdokładniejsze odśnieżenie jeszcze przed rozpoczęciem robót.

Czy warto stawiać garaż blaszany zimą? Jak najbardziej tak, gdyż takie działanie może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zaoszczędzić czas wiosną czy w trakcie lata. Dlatego można śmiało zdecydować się na ten krok, oczywiście przy odpowiednim przygotowaniu. Powyższa lista zasad jest kluczowa i należy się do nich zastosować.

Stawianie garaży blaszanych zimą – zalety korzystania z usług profesjonalistów

Montaż garażu blaszanego samodzielnie jest oszczędną opcją, aczkolwiek niepolecaną. Precyzyjny montaż wymaga doświadczenia w pracy z materiałami konstrukcyjnymi i choć samodzielna praca jest darmowa (w pewnym sensie), to niepewny jest rezultat. Nawet trwałe pozornie garaże mogą stać się niestabilne tuż po odpuszczeniu mrozu, co z kolei prowadzi do kolejnych wydatków związanych ze wzmocnieniem konstrukcji i ponownym montażem. Z tego też względu większość producentów garaży oferuje transport i montaż konstrukcji gratis.

Montaż garażu za pomocą profesjonalnej firmy jest zatem niezawodnym rozwiązaniem. Firmy tego typu mają zazwyczaj wykwalifikowany personel oraz odpowiednie narzędzia do wykonania montażu w precyzyjny i prawidłowy sposób. Ponadto skorzystanie z usług specjalistów może przyspieszyć proces i zminimalizować ryzyko ewentualnych błędów, a przy tym także kończy się udzieleniem gwarancji na przeprowadzone działania.

Do czego służą garaże blaszane?

Garaże blaszane, choć mogą wydawać się proste konstrukcyjnie i niezbyt skomplikowane, tak naprawdę pełnią wiele istotnych funkcji i mogą zastąpić konstrukcje murowane. Z tego też powodu klienci coraz chętniej decydują się stawiać blaszaki np. z blachy drewnopodobnej.

  • Przede wszystkim służą do przechowywania samochodów i innych pojazdów mechanicznych, w tym motocykli czy quadów. Dzięki zamykanym bramom są chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy silne słońce. To znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą zabezpieczyć pojazd nawet przed włamaniami – blaszaki skutecznie ukrywają każde auto, a ich sforsowanie wymaga użycia siły i dodatkowych narzędzi. Ponadto samochód nie jest widoczny od razu z ulicy, co z kolei może stanowić zabezpieczenie przed skutkami niektórych aktów wandalizmu, np. rzuceniem kamieniem.
  • Garaż blaszany drewnopodobny czy ocynkowany to doskonałe miejsce do przechowywania różnego rodzaju sprzętów ogrodniczych, takich jak kosiarki, traktorki, wykaszarki czy mniejsze narzędzia ręczne, w tym kopaczki czy grabie. We wnętrzu można zamontować regały, mniejsze szafki, a także wyposażyć je w pojedyncze szafy, w których można segregować także chemię, np. nawozy czy też nasiona różnych gatunków roślin.
  • Blaszak to także idealne miejsce na warsztat dla majsterkowiczów. Wewnątrz można zorganizować przestrzeń do pracy nad różnymi projektami – od stanowiska do naprawy roweru, aż po te, w których można składać meble lub przeprowadzać ich renowację.

FAQ:

  • Czy garaże blaszane można stawiać zimą?

Tak, garaże blaszane można stawiać również zimą, o ile warunki atmosferyczne pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie prac budowlanych.

  • Kiedy stawianie garaży blaszanych zimą jest najbezpieczniejsze?

Najbezpieczniejsze jest stawianie garaży blaszanych zimą w dni, gdy panują łagodne warunki atmosferyczne, a temperatura utrzymuje się powyżej 0°C (lecz bez roztopów). Garaż blaszany można zamontować także wtedy, gdy temperatura wynosi poniżej 0°C. Wówczas jednak istotny jest brak śniegu i lodu.

  • Czy warto stawiać garaż blaszany zimą samodzielnie, czy lepiej skorzystać z pomocy fachowców?

Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy opłaca się ze względu na wieloletnie doświadczenie oraz odpowiednie narzędzia, co może zminimalizować ryzyko błędów i przyspieszyć proces montażu. Samodzielny montaż może być dobrą alternatywą, ale tylko wtedy, gdy posiada się odpowiednie umiejętności manualne, niezbędne narzędzia i doświadczenie.